BRUNTÁL | Čeští a polští školáci ukázali, na čem pracují v rámci projektu Síť školních podnikatelských inkubátorů. Během veletrhu, který se konal ve čtvrtek 6. října v Prudniku, se také účastnili workshopu na téma podnikání.

Foto: MěÚ Bruntál

Akci pořádal partner projektu Gmina Prudnik ve školním podnikatelském inkubátoru v Prudniku. Zde probíhají projektové aktivity za polskou stranu. Z Bruntálu sem přijelo čtyřicet tři dětí se svými pedagogy. Akci, která se konala v tělocvičně školy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego v Prudniku, zahájili starosta města Prudniku Grzegorz Zawiślak, hlavní manažerka projektu za Gminu Prudnik Maria Strońska a ředitel školy Wiesław Kopterski.

Zástupci jednotlivých inkubátorů pak ve stáncích prezentovali své výrobky a práci. Pozornost si získaly výrobky reklamní dílny z bruntálské průmyslovky. Vynikaly i výtvory školáků z kreativních a kutilských inkubátorů ze ZŠ Bruntál, Jesenická 10.  Dívky stály v řadě u kosmetického stánku ZŠ Bruntál, Školní 2, aby se nechaly nalíčit. Chlapce zase zajímala 3D tiskárna a výrobky ZŠ Bruntál, Okružní 38. Na polské straně se prezentovaly inkubátory zaměřené především na kreativní činnost, ale také na robotiku, kadeřnickou práci a kovářství.

Čeští a polští školáci spolu dopoledne absolvovali workshop na téma podnikání a prošli si polský inkubátor, prohlédli si učebny určené pro 3D tisk a informační technologie, pro kadeřnice a kosmetičky, vyzkoušeli si virtuální realitu a podobně.

V pořadí již druhý veletrh v polském Prudniku byl dalším krokem v česko-polské spolupráci v rámci projektu „Síť školních podnikatelských inkubátorů“. Do něj jsou zapojené základní školy v Bruntále ve Školní, Jesenické a Okružní ulici a SPŠ a OA Bruntál. Na polské straně jsou to tři základní školy zřízené Gminou Prudnik a za Powiat Prudnicki se přidala střední škola Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego v Prudniku. Vedoucím partnerem projektu je město Bruntál. Projekt trvá již dva roky.

Žáci navštěvují jednotlivé inkubátory, kde se pod vedením odborných konzultantů učí prostřednictvím zájmových aktivit rozvíjet svou podnikavost. Podstatou projektu je vzájemná česko-polská spolupráce s cílem zvýšit uplatnitelnost absolventů škol na společném příhraničním trhu propojením odborných a podnikatelských dovedností.

Zdroj: MěÚ Bruntál