BRUNTÁL | Na bruntálských školách vznikla síť inkubátorů, které mají prostřednictvím zájmových aktivit rozvíjet podnikavost žáků. Učebny jsou již vybavené a připravené plnit svůj účel. Školáci se mohou už nyní hlásit do nových zájmových kroužků.

Foto: MěÚ Bruntál

Jde o nový česko-polský projekt, jehož vedoucím partnerem je město Bruntál. V Bruntále se do projektu zapojila Střední průmyslová škola a Obchodní akademie a základní školy ve Školní, Jesenické a Okružní ulici. Na polské straně jsou to tři základní školy zřízené Gminou Prudnik a za Powiat Prudnicki se přidala jedna střední škola.

V úterý 31. srpna byl v rámci mezinárodní konference představen inkubátor na Střední průmyslové škole a obchodní akademie Bruntál. Zde mají žáci k dispozici moderně vybavenou místnost, kde mohou organizovat schůzky, spolupracovat s ostatními nebo třeba pracovat na výrobě prototypů svých výrobků. K dispozici mají například prezentační techniku, 3D tiskárny a pracovní boxy. Vzhledem ke své variabilitě, budou nové prostory sloužit také pro odborné přednášky a konference.

Na své využití již čeká také inkubátor na ZŠ Bruntál, Školní 2. Zde mohou žáci navštěvovat nové coworkové centrum, které je kromě počítačů a další techniky vybaveno i 3D tiskárnou. Součástí prostoru je také textilní ateliér a kosmetický salón. V rámci projektu škola vybavila nábytkem a spotřebiči kuchyň pro kroužek Malý cukrář. Podařilo se také zřídit novou kutilskou dílnu a pořídit do ní stroje a nářadí. V nových učebnách budou probíhat dopolední i odpolední aktivity. Děti si vyzkouší kompletní linii od návrhu přes nákup materiálu, výrobu, kalkulaci až po propagaci vlastního výtvoru či výrobku.

Zdroj: MěÚ Bruntál