BRUNTÁLSKO | Na rozdíl od zahraničí, odstartovala dostihová sezóna v Bratislavě – Petržalce 11. dubna. Na zdejší dráze se poprvé a to vítězně představil svěřenec trenéra Pavla Tůmy z tréninkové centrály z Dvorců na Bruntálsku, tříletý hřebec PETARDA z DS Dr. Charvát. S ž. Janem Vernerem v sedle si snadno poradil se zbytkem pole a lehce zvítězil v rovinovém dostihu I. kategorie na 1700 m, Cena ZEREX.

Na pomyslné konto trenéra Pavla Tůmy tak bylo od začátku roku připsáno již osmé vítězství. Všech sedm předcházejících vyběhali jeho svěřenci na dostihové dráze v italské Pise. O první vítězství v letošní sezóně se Pavlu Tůmovi a DS Dr. Charvát postaral již 7. ledna pětiletý valach NIGHT MOON s ž. Janem Faltejskem. Tentýž tandem pak 14. února obsadil druhé místo v kvalitně obsazeném dostihu gr. II.

Mezi vítěze se od začátku sezóny 2021 zařadil, a to již s dvěma triumfy čtyřletý valach RONCAL, který obě vítězství vybojoval v dostizích kat. Gr. II. Stejným počtem letošních vítězství se pak může ,,pyšnit” i čtyřletá bíla klisna HONEY SEXY. Ve výčtu úspěchů na startu nové sezóny se nejde nezmínit již o třech vítězstvích z toho premiérově v dostihu kat. Gr. I. v italském Miláně, sedmiletého valacha DOMINIQUE, který tyto vždy vybojoval s ž. Janem Faltejskem v sedle. Naopak premiérovým vítězstvím v kariéře se v italské Pise představil čtyřletý valach SWINGING THOMAS.

14. dubna se Pavel Tůma se svým týmem s dvěma svěřenci účastnil mítinku v italském Milánu. Po čtvrtém místě klisny JEAN BLUE, se v hlavním dostihu dne steeplechase PREMIO SPEGASSO
Steeplechase na 3600 m ve třetím životním startu prosadil čtyřletý valach GATSBY. Svěřenec trenéra Pavla Tůmy, reprezentující modrožluté barvy stáje Jiřího Charváta. Janem Faltejskem v cílové rovině odrazil útok soupeřů a připsal si druhý životní triumf.

V České republice odstartovala dostihová sezóna, bohužel bez účasti diváků, 18. dubna 2021 na mosteckém hipodromu.

Zde, ve čtvrtém ročníku Memoriálu Jaroslava Podolana dvojkového handicapu na dva kilometry začala sezóna i pro trenérku Evu Záhorovou z Dolní Moravice u Rýmařova. Do zmíněného dostihu vyslala zástupce šestiletého valacha ORPHEA, který v závěru svedl napínavý souboj s GRIGRI DE LANCRAY, kterého však zástupce DS Bronislav Plášek po tuhém boji s ž. Petrem Foretem porazil.
Vrchol zahajovacího dne, 47. Memoriál Rudolfa Deyla společnosti Tipsport, rovina I. kat. na 1400 m. se poté stal ,,kořistí” ž. Jana Vernera a favorizované tříleté klisně DEVOIR RIEN, (prvním potomkem úspěšné Dumnonie) hájící modrožluté barvy DS Dr. Charvát.

25. dubna prodloužil svou sérii vítězství RONCAL, který opět s Janem Faltejskem s převahou ovládl Corsa Siepi Dei 4 Anni (PP) Gd 2 na 3600 m, a na své konto si tak připsal čtvrtý triumf v řadě. Překážková bilance nyní vykazuje 5 vítězství a jedno druhé místo ze 6 startů. Na tento úspěch následně o hodinu později navázal sedmiletý valach DOMINIQUE. V hlavním čtyřkilometrovém překážkovém dostihu dne Gran Corsa Siepi di Milano Gd1 si spolu s ž. Janem Faltejskem v sedle vypracoval tří délkový náskok a vítězstvím tak prodloužil svou letošní neporazitelnost.

3. května otevřeli, alespoň pro účastníky dostihového provozu své brány i Wroclawského závodiště. Věrní diváci však mohli být přítomní, tedy alespoň díky kvalitnímu on – line přenosu i v tomto případě. Letošní formu koní trenéra Pavla Tůmy a stáje Jiřího Charváta zde potvrdil pětiletý valach TECH JURY, který s Janem Faltejskem v sedle získal v Nagrodě 2000 zl (pp) na 3600 m, páté překážkové vítězství.
Z trojice koní z tréninku Veroniky Lempochnerové z centrály v Horní Moravici u Rýmařova si zde vedl nejlépe pětiletý valach HAMIS DS Nýznerov, který ve steeplechase Nagroda 20000 zl s délkou 3850 m, proběhl s polským jezdcem Palczyński Pawel cílem jako čtvrtý. V jediném rovinovém dostihu dne, 3200 metrů dlouhé Nagrodě 16000 zl své loňské vítězství zopakovala pětiletá odchovankyně a majitele a bývalého prezidenta Jockey Clubu Václava Luky pětiletá DARALARA. Do sedla svěřenkyně Evy Záhorové, hájící barvy svého chovatele, byl angažován ž. Martin Srnec. V dostihu startoval i stájový kolega vítězné DARALARy DS Václav Luka čtyřletý valach TERAZKI a po ,,odvodění” velké části dostihu si s ž. Petrem Foretem doběhl pro konečné čtvrté místo.

Jeden víkend, v akci dva na Bruntálsku působících trenérů, tři Evropská závodiště a celkem 10 koní na startu menších, či hlavních dostihů jednotlivých mítinků.

Tento víkend pro prvního ze zmíněných trenérů, Pavla Tůmu ,,odstartoval” 8. května bratislavskou 29. Veľkou jarní cenou spoločnosti K-K Metal (L) na 1700 m, a startem favorizovaného reprezentanta žlutomodrých barev Jiřího Charváta, hřebce PETARDY s ž. Janem Vernerem. Spolu s nimi do dostihu odstartovalo 11 soupeřů, kteří ale v cílové rovině byli jen svědky jeho prvního klasického vítězství v kariéře.

Den poté zamířil dvorecký tým s třemi svými svěřenci severozápadním směrem. Stejný cíl cesty, tedy hipodrom Most byl i pro trenérku Evu Záhorovou a čtveřici koní, z které si nejlépe, hned v úvodním, handicapovém rovinovém dostihu ,,Cena Jockey Clubu ČR IV. kat. na 1600 m, počínala čtyřletá klisna SAIGON ICON DS Syndikat V3j, která s ž. Petrem Foretem obsadila páté místo. Zbylá trojice poté v jednotlivých dostizích zaznamenala šesté, (ORPHEUS) a debutujících (CASSYDORa) deváté a třinácté místo (DIDEROTa).

V pátém, v prvním z dvojice hlavních dostihů dne, „27. Memoriálu Vlastimila Smolíka, rovina I.kat. na 2400 m“ proměnila s ž. Janem Vernerem svůj start v první klasické vítězství kariéry, loňská vítězka Ceny tříletých klisen, čtyřletá FALIRAKI z chovu Jiřího Charváta trenéra Pavla Tůmy. Ten měl svého svěřence, přesněji, v podobě tříleté DEVOIR RIEN svěřenkyni i v následujícím rovinovém dostihu, v ,,73. Jarní ceně klisen města Mostu, L na 1600 m.,, ve které klisna s ž. Janem Vernerem po napínavém boji proběhla cílem na druhém místě. Třetím z koní trenéra Pavla Tůmy jenž se zde seřadil ke startu a absolvoval tak i svou dostihovou kariéru byl tříletý hřebec BE IN, který v poli jedenácti koní doběhl na čtvrtém místě.

Třetí Evropskou zemí a hlavním bodem celého víkendu, byla účast modrožlutých, tedy koní DS Dr. Charvát, NORTHERLY WIND a HONEY SEXY v tréninku Pavla Tůmy v Italském Milanu.

Výraz “účast,, by však v tomto ohlédnutí byla přehnaně skromná, neb oba z aktérů proměnily své starty v jistá vítězství.
Jako první se na start s ž. Janem Faltejskem seřadila čtyřletá klisna HONEY SEXY, která si po dvou prvních místech v tomto roce připsala hetrick a to i díky druhému triumfu Gr. dostihů, v ,,Premio Staffe d’Oro Gd3,,. Stejného výsledku – tedy vítězství, pak s ž. Janem Faltejskem v sedle dosáhl v hlavním dostihu dne, ,,Grande Premio Chase di Milano Gd1 na 5000 m.,, nejlepší steepler roku 2020, devítiletý valach NORTHERN WIND a vítězstvím již překonal hranici 4 miliónů korun.

15. května začala sezóna i pro dostihové závodiště ve Slušovicích, kde v prvním dostihu dne, ,,Ceně společnosti CHARVÁT CTS a.s. PP – cena IV. kat. na 3200 m,, svůj první kariérní start s převahou proměnil v premiérové vítězství čtyřletý valach BREXIT, kterého ve Staré Rudné na Bruntálsku připravuje pro DS Syndikát hvězda-Olehla spolumajitel MVDr. Čestmír Olehla.

Do ,,Ceny společnosti CHARVÁT Group s.r.o., roviny, kat. III. na 2200 m,, poté odstartoval první ze dvou svěřenců trenérky Veroniky Lempochnerové z Horní Moravice, tříletý SALIVANO DS ALEMMAS a s jezdkyní Taťánou Mášovou obsadil čtvrté místo. Lépe si pak vedl šestiletý valach THE BAR IS CLOSED DS Hospůdka Malá-Hradčany, který v Ceně hejtmana Zlínského kraje Steeplechase, kat. V na 3800 m obsadil s Danielem Vyhnálkem místo druhé.

I v neděli 16. května mohli fanoušci, tedy alespoň na dálku díky on-line přenosům fandit a sledovat počínání svých favoritů. Z našeho, tedy z pohledu na bruntálsku trénovaných koní byly zajímavé mítinky v Praze a tamní Chuchle Aréně a v italském Meranu, kde tohoto dne začala letošní dostihová sezóna. V obou těchto případech šlo o start zástupců DS Dr. Charvát.

Zatímco čtyřletý valach SWINGING THOMAS obsadil v Meránu s ž. Janem Faltejskem v proutěnkách Premio Pietro Santoni na 3300 m. v uvozovkách, jen třetí místo, přece jen žlutomodým, tedy DS Dr. Charvát přibylo další vítězství. O to se v poli patnácti soupeřů svým výkonem v MEMORIÁLU JUDR. OTAKARA FRANKENBERGERA, roviny I. kat. na 2200 m postaral tříletý hřebec HAZARDER s ž. Janem Vernerem.

Díky zahájení dostihové sezóny v Pardubicích a to v sobotu 22. května, kdy bude na programu i kvalifikace na Velkou pardubickou 2021 se můžeme v dalším vydání těšit na zajímavé, snad i úspěšné výsledky koní připravovaných v našem okrese.

Autor: Miroslav Škoda