KRNOV | Krnov zabodoval v každoroční anketě Ceny cestovního ruchu Moravskoslezského kraje. V kategorii Nejlepší počin cestovního ruchu roku 2021 obsadila třetí místo rekonstrukce rozhledny na Cvilíně.

Foto: MěÚ Krnov

Věž prošla v letech 2020 až 2021 kompletní obnovou, od základů až po výstupní věžičku, a to nejen zvenku, ale i uvnitř. Součástí přestavby byla také úprava přístupové cesty, veřejné osvětlení a nasvětlení rozhledny. Město za rekonstrukci zaplatilo 12,4 milionu korun. Opravenou vyhlídkovou věž otevřelo v srpnu loňského roku.

Pokud počasí bude příznivé, letošní první návštěvníci se na rozhlednu podívají už o prvním dubnovém víkendu. Kvůli navýšení cen energií, mzdových nákladů nebo cen za tisk vstupenek musejí počítat se zvýšeným vstupným. Dospělí za vstup zaplatí o 20 korun víc než vloni, tedy 50 korun, děti, studenti a senioři si připlatí pět korun. Vstupné v této kategorii od 1. 4. 2022 činí 20 korun.

Rovněž v dubnu dojde k vybavení interiéru novým mobiliářem, který budou využívat pracovníci obsluhy. „Jde o skříň s prodejním pultem, vitrínu, úložnou a policovou skříň. Zakázku za 250 tisíc korun získala společnost Produkce DVA,“ uvedl Jan Šrubař z odboru investic a správy majetku. Zároveň dojde k realizaci zpevněné plochy a plechového paravánu k zakrytí WC v sousedství rozhledny, tuto zakázku bude město teprve soutěžit.

Dvacet osm metrů vysoká rozhledna na Cvilíně byla postavena v letech 1902 až 1903 podle projektu architekta Ernsta Latzela z iniciativy Moravskoslezského horského spolku za vydatné finanční podpory knížete Jana II. z Lichtenštejna. V dubnu, květnu a říjnu je věž přístupná o víkendech a svátcích od 10.00 do 18.00 hodin, od června do září pak ve stejný čas denně.

Zdroj: MěÚ Krnov