KRNOV | S nadsázkou lze říct, že výstup na cvilínskou rozhlednu přinejmenším jednou ročně je povinností každého Krnováka. Pravidelní návštěvníci tohoto oblíbeného vyhlídkového místa si tak už vloni mohli všimnout některých změn.

Foto: MěÚ Krnov

„Nad venkovní schodiště jsme v květnu loňského roku instalovali lešení se stříškou a na vyhlídkové terase umístili zábrany, které neumožňují návštěvníkům se dostat do přímého kontaktu s cimbuřím, a to z toho důvodu, že se cimbuří drolí a padající kousky by mohli zranit příchozí. Upravili jsme také provozní řád. Na rozhledně může být najednou maximálně deset lidí a z důvodu bezpečnosti nepouštíme nahoru děti bez doprovodu dospělé osoby. Stejná opatření provedeme i letos,“ uvádí Mojmír Lindovský ze společnosti Technické služby Krnov, která je správcem rozhledny.

Vyhlídková věž, která je dominantou Krnova, je zasazená na severní svah Cvilína, nedaleko areálu poutního kostela. Je vystavěna z režného cihelného a kamenného zdiva. Postavena byla v letech 1902-1903 podle projektu architekta Ernsta Latzela na základě iniciativy Moravskoslezského horského spolku, města a za podpory knížete Jana II. z Lichtenštejna. Věž kruhového půdorysu, umístěná na kamenném polygonálním soklu, dosahuje výšky 29 metrů na terén. Na vrchol vede kamenné venkovní a vnitřní dřevěné schodiště. Stavbu završuje na konzolách vysazené cimbuří vyhlídkové terasy a malá schodišťová vížka.

Zatímco většině krnovských památek oficiální turistická sezona začne až v květnu, pro rozhlednu na Cvilíně tento termín neplatí. Za pěkného počasí bude otevřena každý víkend a o svátcích od 10 do 17 hodin už od pátku 30. března, v létě se pak její provozní doba rozšíří na každý den v týdnu.

Zdroj:  MěÚ Krnov