KRNOV | Cvilínský kopec bude mít další nasvětlenou dominantu. Kromě poutního kostela Panny Marie Sedmibolestné vystoupí ze tmy 3. prosince v 17.00 hodin také sousední rozhledna, na níž budou namířeny kužely světla ze čtyř svítidel.

Foto: MěÚ Krnov

„Osvětlení rozhledny bylo připraveno už od srpna, tedy od chvíle, kdy byla po rekonstrukci zpřístupněna veřejnosti. S jeho zprovozněním jsme ale čekali na výměnu světel u poutního kostela, aby oba objekty na Cvilíně byly nasvíceny jednotně. A protože výměna už proběhla, můžeme osvětlení vyhlídkové věže zapojit,“ uvedl vedoucí odboru investic a správy majetku Jan Šrubař.

Zakázku na výměnu osvětlení kostela v hodnotě 323 tisíc korun včetně DPH realizovala společnost VM Light trade, tedy stejná firma jako v případě rozhledny. Původně měla být výměna dokončena v říjnu, problémy s dodáním komponent ale termín prodloužily.

Ke změně nasvícení kostela se město rozhodlo po anketě mezi občany, která se uskutečnila před dvěma lety. Lidé v ní mohli vyjádřit svůj názor na plánované nasvícení rozhledny. Do průzkumu se tehdy zapojilo 1135 respondentů, z nichž 958 se vyjádřilo pro nasvícení. V komentářích se ale velmi často objevily obavy ze zvýšení světelného smogu, který má vliv na přírodu v okruhu mnoha kilometrů. Podněty občanů tak vedly k výběru osvětlení rozhledny a změně typu osvětlení kostela.

„Při nasvětlení obou památek jsou použity co nejužší křivky svícení, aby světlo zbytečně neunikalo mimo nasvícený objekt. Široké křivky jsme aplikovali jen u dvou světel vzadu za kostelem, protože tam jsou moc blízko stavby a  kdyby světlo bylo úzké, udělalo by na fasádě kolečka,“ popsal jednatel společnosti VM Light trade Lukáš Dvouletý.

Podněty občanů rovněž přispěly k instalaci technologie, která umožní časové omezení svícení i regulaci jasu. „Díky této technologii budeme umět nastavit dobu svícení například jen do půlnoci, přičemž od desíti večer by se intenzita světla mohla snížit třeba na padesát procent. Harmonogram svícení ale budeme teprve nastavovat, odborník, který ho má řešit, je momentálně ve stavu nemocných, “uzavřel Jan Šrubař.

Zdroj: MěÚ Krnov