BRUNTÁLSKO | Kriminalisté územního odboru Bruntál vyšetřují případ, týkající se neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací v souvislosti s namontovaným zařízením ovlivňující činnost tachografu nákladního vozidla.

Foto: Policie ČR

Dopravní policisté kontrolovali v Horním Benešově jízdní soupravu nákladního vozidla Volvo s návěsem, které řídil  šestapadesátiletý cizinec. „Po vyhodnocení dat ze záznamového zařízení tachografu policisté zjistili, že by se mělo ve vozidle nacházet zařízení, kterým řidič neoprávněně zasahuje do správného chodu digitálního tachografu. Řidič nejprve policistům uváděl, že je porucha na záznamovém zařízení, ale po předložení zjištěných informací se doznal, že vozidlo takovým zařízením disponuje,“ informovala mluvčí bruntálské policie Pavla Jiroušková.

„Nákladní automobil i s plným návěsem dřeva policisté zajistili, řidiče zadrželi a dopravci uložili pokutu 100 tisíc korun.  Po zaplacení pokuty byl majiteli vydán návěs se dřevem. Řidič byl následující den obviněn policejním komisařem z přečinu neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací,“ informovala dále Jiroušková.

“Je mu kladeno za vinu, že dne 22. 10. 2018 v obci Roudno, místní část Volárna, měl jemu známou kombinací pedálů uvést do provozu skrytě nemontované zařízení ovlivňující funkci tachografu nákladního vozidla Volvo. Auto pak měl řídit po lesních cestách a poté na pozemní komunikaci směrem do Horního Benešova. Řidič dále kriminalistům sdělil, že zařízení si nechal namontovat asi před jedním měsícem, ale neví, kde se ve voze nachází,” řekla Jiroušková.

„Policisté provedli prohlídku tahače a zajistili zařízení ovlivňující činnost tachografu. Jednalo se o snímač pohybu, plastovou krabičku s konektory a kabeláž. Při aktivaci tohoto zařízení tachograf neevidoval jízdu vozidla, ale zapisoval stav, že vozidlo stojí.  Po výslechu byl obviněný propuštěn na svobodu a nyní mu hrozí trest odnětí svobody až na čtyři roky, zákaz činnosti nebo propadnutí věci. Nákladní vozidlo bylo následně vydáno majiteli,” řekla závěrem Jiroušková.

Foto: Policie ČR

MAREK HIŠER
Externí spolupracovník zpravodajství STA Bruntálsko.

Chci dostávat čerstvé zprávy z našeho regionu

Děkujeme za Vaše přihlášení.