OPAVA | Včerejší dopoledne u místního zámku ve Velkých Hošticích na Opavsku se neslo v duchu celorepublikové preventivní akce „Na kole jen s přilbou“. Policie ČR je partnerem projektu, jehož cílem je snížení nehodovosti a zejména následků dopravních nehod cyklistů zapříčiněným nepoužitím či nesprávným použitím bezpečnostních prvků při jízdě na kole.

Foto: Policie ČR

Že cyklistika nabývá na popularitě, bylo evidentní i při úterní akci, kde preventisté a dopravní policisté územního odboru Opava oslovovali návštěvníky zámku na jízdním kole, kterými se to tam jen hemžilo. Cyklistům i kolemjdoucím připomínali nejen povinnost nošení cyklistické přilby, která platí pro osoby mladší 18 let, ale také její nenahraditelný význam při kolizích na kole v jakémkoliv věku. Policisté poznamenávali, že osoba na jízdním kole patří mezi nejohroženější účastníky silničního provozu a zdůrazňovali používání bezpečnostních prvků.

Na Opavsku evidujeme za loňský rok celkem 154 nehod cyklistů, při kterých se zranilo 139 cyklistů, přičemž 90 z nich bylo bez přilby. V roce 2019 následkem dopravní nehody nedošlo na teritoriu okresu Opava k usmrcení žádného cyklisty, což se bohužel nedá říci o letošním roce, kdy od ledna do května roku 2020 evidujeme 1 usmrceného cyklistu bez přilby. Za uvedené období je evidováno celkem 45 dopravních nehod cyklistů, 37 zraněných, 27 bez přilby.

Policisté při výše uvedené preventivní akci potkali přibližně polovinu cyklistů, kteří, ačkoliv nebyli povinni mít na hlavě přilbu, ji za jízdy přesto správně užili. Při kontaktu s cyklisty policisté kontrolovali také povinnou výbavu jízdního kola a připomenuli důležitost viditelnosti v silničním provozu a používání reflexních prvků při jízdě na jízdním kole.

Foto: Policie ČR

Zdroj:Policie ČR

REDAKCE STA on EmailREDAKCE STA on FacebookREDAKCE STA on InstagramREDAKCE STA on Twitter
REDAKCE STA
Redakce zpravodajství STA Bruntálsko přináší každodenní aktuální informace z bruntálského regionu, ale i Moravskoslezského kraje.

Chci dostávat čerstvé zprávy z našeho regionu

Děkujeme za Vaše přihlášení.