BRUNTÁLSKO (FOTO) | Cyklisté jsou spolu s chodci nejohroženějšími účastníky silničního provozu – řidič nemotorového vozidla. I když ke své jízdě nepotřebují žádný řidičský průkaz, musí dodržovat a znát pravidla silničního provozu, řídit se jimi a při jízdě na kole být k dalším účastníkům ohleduplní, ukáznění a opatrní.

„Právě na tuto skupinu nemotorizovaných účastníků silničního provozu jsme zaměřili dopravní akci pod názvem „Na kole jen s přilbou“, která se uskutečnila v Krnově. Tato akce je zaměřená na bezpečnost cyklistů v dopravním prostředí, výbavu jízdního kola, nošení cyklistických přileb a reflexních doplňků. Tyto bezpečnostní prvky mohou zachránit cyklistům život či zabránit těžkým následkům. Zákon ukládá cyklistovi povinnost mít do 18 let za jízdy ochrannou přilbu, schváleného typu podle zvláštního právního předpisu a mít ji nasazenou a řádně připevněnou na hlavě, avšak policisté použití přilby doporučují všem, bez rozdílu věku,” informovala mluvčí bruntálské policie Pavla Jiroušková.

Policisté se také v rámci akce zaměřili na vybavení jízdních kol. K povinné výbavě patří:

dvě na sobě nezávisle účinné brzdy (přední a zadní),
přední odrazka bílé barvy,
zadní odrazka červené barvy,
oranžové odrazky na obou stranách pedálů,
boční odrazky na paprscích kol
Za snížené viditelnosti musí mít jízdní kolo navíc vybaveno
přední světlomet svítící bíle (může svítit i přerušovaně, je-li vozovka dostatečně a souvisle osvětlena),
zadní svítilnu červené barvy, která může svítit přerušovaně
zdroj elektrického proudu (dynamo nebo baterie).

„Jízdním kolem se z hlediska provozu na pozemních komunikacích rozumí i koloběžka. Pokud dojde ke střetu cyklisty s motorovým vozidlem, následky mohou být vážné, někdy i tragické. Při dodržování zásad bezpečné jízdy se snižuje vznik dopravních kolizí, a tím i nebezpečí úrazů,” sdělila dále Jiroušková.

„V rámci Moravskoslezského kraje policisté za první pololetí letošního roku šetřili celkem 189 dopravních nehod, které zavinili cyklisté, což je o 49 více, než za stejné období loňského roku. Z toho 20 dopravních nehod zavinily děti. Při těchto nehodách došlo ke 2 úmrtím, 12 osob utrpělo těžké a 155 lehké zranění,” sdělila mluvčí policie závěrem.

Mezi nejčastější příčiny zaviněných nehod cyklistou patří:
nesprávný způsob jízdy
nepřiměřená rychlost
nedání přednosti

Na závěr  akce řidiči bicyklů obdrželi mapu s vyznačenými cyklostezkami, reflexní tyčinky na špice kol nebo reflexní pásek a další preventivní materiál.

 

ZDEŇKA SPURNÁ on EmailZDEŇKA SPURNÁ on FacebookZDEŇKA SPURNÁ on InstagramZDEŇKA SPURNÁ on Twitter
ZDEŇKA SPURNÁ
Pracuje ve společnosti Studio STA - multimediální agentura o.p.s. od roku 2011, kde dříve vykonávala funkci redaktorky. Od roku 2012 zde působí jako ředitelka společnosti a šéfredaktorka zpravodajství STA Bruntálsko.

Chci dostávat čerstvé zprávy z našeho regionu

Děkujeme za Vaše přihlášení.