ČR | Cyklisté společně s chodci jsou nejohroženějšími účastníky silničního provozu. Přestože ochranná přilba není ze zákona povinná u lidí starších 18 let, policie se snaží upozornit na rizika jízdy bez ní.

Foto: Policie ČR

Preventivně bezpečnostní akce „Na kole jen s přilbou“, se koná napříč celou Českou republikou a je, zaměřená na bezpečnost cyklistů.

Cílem projektu je přispět ke snížení úrazů cyklistů a informovat veřejnost o smysluplnosti nosit při jízdě přilbu. Nejčastější zranění je poranění hlavy, přičemž cyklistická přilba zabrání 85% úrazů hlavy a 88% úrazů mozků.
V roce 2019 došlo v Moravskoslezském kraji k 598 dopravním nehodám způsobených cyklisty, z čehož 113 viníků bylo pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek. Tři cyklisté byli usmrcení a 36 z nich bylo těžce zraněno. Mezi nejčastější příčiny zaviněných nehod cyklistou patří nesprávný způsob jízdy, nepřiměřená rychlost a nedání přednosti. Z hlediska provozu na pozemních komunikacích se za jízdní kolo považuje i koloběžka.

Nejen na tuto skutečnost, ale na mnohé další povinnosti nemotorizovaných účastníků silničního provozu všech věkových kategorií, upozorňovali ostravští preventisté spolu s policisty dopravního inspektorátu. Akce se konala v pátek 3. července 2020 na cyklostezce u Bělského lesa (vedle restaurace Dakota).

Dětem policejní preventisté věnovali pexesa, omalovánky s dopravní tématikou. Dospělí získali reflexní předměty nebo informační letáky s tématikou „ Na kole jen s přilbou“.

Na akci participoval Tým silniční bezpečnosti, BESIP a Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra.

Pár rad pro připomenutí:

dbejte na stav kola a jeho výbavu – (dvě na sobě nezávislé účinné brzdy, přední odrazka bílé barvy, zadní odrazka červené barvy, oranžové odrazky na obou stranách pedálů, boční odrazky na paprscích kol atd….)
snažte se být vidět a navažte oční kontakt s řidičem vozidla
nepijte alkohol před i během jízdy
vybírejte cyklostezky a trasy, které znáte
buďte ohleduplní a předvídaví
jezděte při prvém okraji vozovky
pozor na mrtvé úhly
nehodu se zraněním nahlaste

Zdroj: Policie ČR

Foto: Policie ČR