STARÉ HEŘMÍNOVY | Tři hasičské jednotky se v pondělí večer zapojily do náročné a dlouhotrvající záchrany krávy a telete z přibližně dva metry hluboké jímky ve Starých Heřminovech na Bruntálsku.

Foto: HZS MSK

Událost byla na tísňovou linku ohlášena tři minuty po dvacáté hodině, zvířata se podle oznamovatele propadla do jímky v budově bývalé napáječky.

„K události byli vysláni profesionální hasiči ze stanice Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje v Bruntále a spolu s nimi dobrovolné jednotky obcí Leskovec nad Moravicí a Horní Benešov. Hasiči po příjezdu zjistili, že jsou zvířata ve vodě a teleti hrozí utopení. V prvotní fázi tedy nasadili elektrické kalové čerpadlo a snížili tak hladinu vody v jímce. Pod hlavu ležícího telete podsunuli pneumatiku,” uvedl Jakub Kozák, zastupující tiskový mluvčí HZS Moravskoslezského kraje.

Vzhledem k tomu, že se jímka nacházela v zastřešeném objektu, nebylo možné využít hydraulický nakládací jeřáb vyprošťovacího automobilu, velitel musel najít jiné řešení.

„Jako nejvhodnější a prakticky jediné možné se ukázalo odkopání základů budovy a vytvoření díry z vnější strany. Před zahájením prací jednotky motorovou pilou odstranily několik stromů pro vytvoření pracovního prostoru. S odkopáním zeminy pod základy pomohl přivolaný bagr, díru do zdi pak udělali hasiči rozbrušovací pilou a bouracím kladivem. Náročná práce trvala několik hodin, kromě průběžného odebírání zdiva bylo rovněž nutné odřezávat armatury v demolovaném betonu a klidnit obě zvířata, uvedl dále mluvčí.

Krátce před druhou hodinou ranní byl otvor dostatečně velký a hluboký na to, aby jim mohla být zvířata zachráněna. Vzhledem ke komplikované poloze dospělé krávy se hasiči takticky rozhodli zachránit v první fázi tele s tím, že se za ním jeho matka pravděpodobně pustí sama.

„Pod tele podvlekli široké hadice, aby zvíře při manipulaci trpělo co nejméně a silnými pažemi mládě koordinovaně vytáhli na plochu vedle budovy. Tam poté přinesli seno a tele  v rámci možností usušili a zajistili mu tepelný komfort. Seno nabídli i krávě, ležící stále na dně jímky – ochotně se do něj pustila a nejevila žádné známky zranění. Hasiči ji tedy po dohodě s majitelem nechali na místě – manipulace by byla nebezpečná pro obě strany – a vrátili se na své základny. Ranní telefonát potvrdil, že se plán hasičů vyplatil – kráva se skutečně za svítání vydala sama za svým mládětem přes připravený otvor,” sdělil závěrem Kozák.

Foto: HZS MSK