MSK | Úkolem policistů, kteří jsou každodenně v kontaktu s osobami ohroženými na životě či zdraví, je zajistit jejich bezpečí a současně poskytnout první pomoc.
Každý policista disponuje základními znalostmi a dovednosti v oblasti zdravovědy, přičemž například u speciální pořádkové jednotky krajského ředitelství jsou policisté, kteří zastávají specializaci zdravotník.
Stáže policistů u výjezdových skupin Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje
Stejně jako každá jiná specializace si i ta zdravotní vyžaduje permanentní zvyšování odborných znalostí a praktických dovedností. Určitě není vhodnější forma než přímo v akci pod taktovkou profesionálních zdravotníků. V součtu 31 policistů tak i letos absolvovalo stáže u jednotlivých výjezdových skupin Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje.
„V průběhu 4 měsíců se policisté účastnili více než 2000 reálných výjezdů. Setkali jsme se s různou škálou onemocnění, zranění nebo nehod. V některých případech se jednalo o lehčí zranění (odřeniny, vyvrtnuté kotníky nebo pohmožděniny), jindy o vážné stavy ohrožující život a zdraví pacientů (cévní mozkové příhody, infarkty a podobně). Při těchto reálných zásazích jsme poskytovali pacientům potřebnou pomoc, vše samozřejmě pod bedlivým dozorem zdravotníků,“ říká policista, koordinátor stáží.
Stáže mají nejen rovinu odbornou, ale i řekněme součinnostní a koordinační. Díky společné intenzivní přípravě se bezesporu zvyšuje efektivita činnosti složek integrovaného záchranného systému při reálných zásazích. Současně, přítomnost policistů ve výjezdových skupinách vedla k velmi efektivnímu vedení resuscitací, kdy „každé ruce navíc“ jsou pro posádky zdravotníků významnou pomocí.
Cvičení s Týmem pro specializované činnosti
Stáže policistů speciální pořádkové jednotky (zdravotníků) u výjezdových skupin nejsou v žádném případě jediným společným počinem obou složek. Policisté kromě jiného absolvují také výcviky pro specializované činnosti, jako například účast na taktickém cvičení s Týmem pro specializované činnosti. Tento tým, který je v gesci Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje, je
připraven a kontinuálně školen pro zvládnutí mimořádných situací při zásazích zdravotnické záchranné služby. Jak potvrzují zdravotníci, na konci roku 2018 jsme viděli, že cvičení přináší benefity. Konkrétně například při zásahu u pacienta s podezřením na vysoce nakažlivou nemocí.
Policisté zapojeni ve First responder systému
U oblasti poskytování první pomoci ještě zůstaneme. Zdravotnická záchranná služba spustila s počátkem dubna na území Moravskoslezského kraje novinku – tzv. first responder systém. Mezi dobrovolníky, ze kterých se stanou vyškolení zachránci, je také přibližně 100 moravskoslezských policistů. Mnoho z nich jsou právě zdravotníci speciální pořádkové jednotky „Jakmile jsme o novince slyšeli, neváhali jsme ani na chvíli kontaktovat zdravotníky. Nyní procházíme školením, ať jsme připraveni účinněji a odborněji poskytnout pomoc osobám, které ji aktuálně potřebují,“ sdělili v podstatě jednohlasně policisté.
Policisté disponují automatizovanými externími defibrilátory
Abychom dodali další střípek do mozaiky v oblasti zdravotní, respektive poskytování první pomoci, určitě není od věci zmínka, že v rámci krajského ředitelství disponujeme více než 30 automatizovanými externími defibrilátory. Přístroje mají k dispozici policisté v přímém výkonu služby v celém Moravskoslezském kraji – především na obvodních oddělení a dopravních inspektorátech, jsou také na oddělení hlídkové služby, dálničním oddělení, u speciální pořádkové jednotky či zásahové jednotky. Jeden přístroj je umístěn u ostrahy objektu krajského ředitelství v Ostravě.
Přístroje jsou umístěny ve služebních vozidlech, tedy v podstatě stále v terénu. Přístroje jsou skladné, snadné pro užití i pro laickou veřejnost, přičemž policisté díky absolvovanému školení zefektivňují případný zásah. Přidanou hodnotou je rovněž to, že díky proškolení mohou policisté znalosti obsluhy užít i kdykoliv jindy, neboť přístroje jsou dle dostupných informací na mnoha veřejnosti přístupných místech (nákupní centra a podobně).
Zdroj: Policie ČR