MSK | Posádky Zdravotnické záchranné služby MSK zasahovaly ve středu 27. května 2020 odpoledne u dvou případů tonoucích dětí. Odehrály se souběžně na různých místech kraje.

Foto: ZZS MSK

Nejprve přijali operátoři krátce před šestnáctou hodinou tísňové volání z Frýdku-Místku, odkud bylo nahlášeno tonutí dítěte v zahradním bazénu. „ Na pomoc ihned vyjely týmy rendez-vous a RZP. Dítě bylo z vody vytaženo již před jejich příjezdem, a to asi po deseti minutách. Jeden a půl letý chlapec nejevil známky života a musel být resuscitován. Činnost jeho srdce se nakonec zasahujícím týmům podařilo obnovit, stav dítěte však zůstával kritický. Za stále přístrojové podpory byl přepraven do ostravské Fakultní nemocnice,” sdělil Lukáš Humpl, tiskový mluvčí ZZS MSK.

 

Jen o třicet minut později řešili záchranáři další tonoucí dítě, tentokrát na Opavsku. „ V jedné z obcí došlo k pádu dvouleté dívky do septiku. Stav dítěte byl život ohrožující a zasahující posádky musely přikročit k intubaci dýchacích cest i převedení pacientky na přístrojem řízenou ventilaci. Po provedení přednemocniční neodkladné péče bylo dítě letecky transportováno i v tomto případě do Fakultní nemocnice Ostrava,” sdělil k dalšímu případu Humpl.

 

Se začátkem letní sezóny narůstá pohyb dětí venku. Nebezpečí přitom může číhat i v bezprostředním okolí jejich domovů, a to právě v podobě napuštěných bazénů, vodních toků, nezajištěných otvorů, či prostor a jiných rizikových míst. Děti útlého věku, které postrádají schopnost předvídat rizika, by měly i na jinak bezpečném místě zůstávat pod nepřetržitým dozorem dospělé osoby. Ke vzniku nešťastné události stačí někdy bohužel i jen okamžik nepozornosti…