BRUNTÁLSKO, MSK | V uplynulých deseti dnech se stovky policistů napříč celým krajem zabývali intenzivní kontrolou chodců a dalších nemotorizovaných účastníků silničního provozu. Kontrola probíhala v době snížené viditelnosti, tedy za soumraku, svítání a v nočních hodinách.

Foto: Policie ČR

Jednotliví policisté upozorňovali především chodce a cyklisty na důležitost reflexních prvků a jejich správné použití. K tomuto účelu rozdávali také reflexní prvky v podobě pásek, reflexních tkaniček, kšiltovek, reflexních pouzder na mobil a jiné. Mysleli jsme však i na naše nejmenší, které potěšily svítící ventilky do kol, tahačky na zip či reflexní zajíčci.

Těší nás, že stále více účastníků silničního provozu dbá na své bezpečí a používání reflexních materiálů se pro ně stalo samozřejmostí. Každý den dochází na silnicích k vážným dopravním nehodám, příčinou řady z nich je nedostatečná viditelnost. Při snížené viditelnosti jsou těmi nejzranitelnějšími bohužel právě chodci, kteří při střetu nejsou ničím chránění. Řidiči, kteří zranili chodce nebo cyklistu, se shodují na tom, že ho neviděli vůbec nebo příliš pozdě. A právě použitím reflexního prvku nás mohou řidiči vidět už s dvou set metrovým předstihem, což je dle výzkumu dostačující čas pro provedení úhybného manévru.

Během našich kontrol jsme se zaměřili především na chodce pohybující se mimo obec za snížené viditelnosti. Z celkového počtu 316 kontrolovaných chodců bylo 305 vybaveno povinným reflexním prvkem, zbývajícím jedenácti byla uložena bloková pokuta.

V rámci této dopravně bezpečnostní akce byla věnována pozornost i chodcům ve městech či jednotlivých obcích. Zaměřili jsme se na chůzi po nesprávné straně komunikace, chůzi mimo vyznačené přechody či nerespektování světelného signalizačního zařízení na přechodech pro chodce se světelnou signalizací. I zde porušilo zákon několik desítek lidí.

Závěrem připomínáme, že za porušení této zákonem stanovené povinnosti hrozí chodci pokuta do výše dvou a půl tisíc korun. Moravskoslezští policisté budou i nadále v kontrolách chodců pokračovat, a to v rámci běžné hlídkové služby i větších akcí nárazového charakteru.

Zdroj: Policie ČR