VRBNO POD PRADĚDEM, JIŽNÍ MORAVA (FOTO) | Pět mužů z Vrbna pod Pradědem – David Valach, Michal Bilonoha, Tomáš Levák, Petr Ferdinand a Adam Rokos – vyrazilo pomáhat do obcí na jižní Moravu, které jsou zničené po čtvrtečním tornádu.

 

Ničivé tornádo se přehnalo v pásu od Břeclavi k Hodonínu na jižní Moravě ve čtvrtek 24. června 2021. Zpustošeno je sedm obcí. O víkendu tam vyrazilo pomáhat také pět mužů z Vrbna pod Pradědem – David Valach, Michal Bilonoha, Tomáš Levák, Petr Ferdinand a Adam Rokos.

„Jeli jsme sem jen na sobotu, ale zůstali jsme i v neděli. Dnes se vracíme domů, ale v následujících dnech se sem vrátíme. Všichni jsme z Vrbna. Zveřejnil jsem výzvu na Facebooku, jestli mi pojede někdo pomoct a z celého našeho města se mi ozvali jen tito muži a díky za ně,“ řekl redakci zpravodajství STA Bruntálsko David Valach.

Všem děkuje za milá slova podpory. Sám ale popsal, jaká zkáza postihla obce na jižní Moravě po ničivém tornádu. „Televize ani internet nedokážou ukázat tu hrůzu, kterou vidíme na vlastní oči. Celé ulice jsou zničené, domy srovnané se zemí, hřbitov srovnán se zemí… Tváře nešťastných lidí, kteří jsou odkázáni na sebemenší pomoc nás všech ostatních,“ pokračoval David Valach.

Do zničených obcí vyrazilo také velké množství dobrovolníků z mnoha koutů Česka a Slovenska. „Práce je tu těžká, odklízí se hlavně trosky domů, opravují střechy, okna, dveře apod., aby se v nich dalo alespoň přežívat. Elektřina vůbec nikde nejde a dlouho nepůjde. Kdo má štěstí, má u domu elektrocentrálu. Mnoho lidí je vyčerpaných, někteří nám vyprávějí své příběhy. Pracuje se od brzkého ráno do tmy,“ v závěru dodal David Valach.

Všem dobrovolníkům, kteří pomáhají, patří velké poděkování!

 

Foto: David Valach

Foto: David Valach

Foto: David Valach

Chci dostávat čerstvé zprávy z našeho regionu

Děkujeme za Vaše přihlášení.