Omezení volného pohybu osob na základě Usnesení vlády České s platností od 1. března 2021 se dotýká také dárců krve a plazmy. AGEL Transfúzní služba proto ubezpečuje všechny dobrovolníky, že i přes nová omezení mohou i nadále přijíždět darovat nejcennější tekutinu. 

Foto: AGEL Transfúzní služba

Celkově zhoršující se epidemiologická situace vzbuzuje obavy o zdraví a lidé tak mají strach navštěvovat zdravotnická zařízení. To však ohrožuje zásobení krví a plazmou. Předseda představenstva AGEL Transfúzní služby Václav Kokeš informoval: Jelikož nesmíme dopustit, aby se zásobení krví a plazmou dotklo nemocnic a krevních bank, informovali jsme naše dárce o možnostech, jak se k nám bez problémů k odběru dostanou. Úzce spolupracujeme s nemocnicemi na zajištění optimální míry zásobení krví.

Až 15 % dárců přijíždí do zařízení AGEL Transfúzní služby ze sousedních okresů. „Máme dárce nejen v okrese Šumperk, ale i v olomouckém a jesenickém okrese. Do bruntálského odběrového zařízení přijíždí zase mnoho dárců z Opavy a okolí,“ doplnil Kokeš.

V případě, že dárce bydlí v jiném okrese, než je AGEL Transfúzní služba, je nutné se při přechodu hranic jednotlivých okresů prokázat u kontroly předem vyplněným a vytištěným čestným prohlášením. Formulář čestného prohlášení dárci naleznou na stránkách Ministerstva vnitra České republiky nebo na webových stránkách transfuznisluzba.agel.cz Jako důvod cesty mimo okres bydliště dárce pak stačí uvést, že cestuje do transfúzního střediska na odběr krve, nebo plazmy.

„Také do našich zařízení musí vstupovat s ochrannými respirátory a dodržovat již známé pravidlo 3R – desinfekce rukou, nošení respirátoru a dodržování rozestupu. Klademe maximální důraz na bezpečnost našich dárců a v neposlední řadě i personálu AGEL Transfúzní služby. Z tohoto důvodu jsme přistoupili na zvýšení četnosti úklidu, desinfekce povrchů a vnitřních prostor. Rozšířili jsme hygienická opatření nákupem bezdotykového návykového automatu na obuv a nově naše zdravotnická zařízení pravidelně desinfikujeme ozonovým generátorem,“ uzavřel Václav Kokeš.

Zdroj: AGEL Transfúzní služba