BRUNTÁL | Osmadvacetidenní karanténa čeká na všechny dárce, kteří se chystají na dovolenou v Evropě a po návratu chtějí darovat krev a plazmu. Příčinou je virus západonilské horečky, kterou na člověka přenáší bodnutí některých druhů komárů. Transfúzní služba AGEL s odběrným místě v Bruntále proto apeluje na zájemce, aby dárcovství krve ani plazmy neodkládali.

Foto: ilustrační Pixabay

Dočasné vyřazení se týká dárců, kteří navštíví typické dovolenkové destinace, jako Turecko, Řecko a Bulharsko, ale i těch, kdo například pobývají ve vnitrozemí Chorvatska či Slovinska. „Každého dárce i prvodárce se u při telefonickém objednání termínu odběru ptáme, zda pobýval nebo plánuje pobyt v rizikových státech. Pokud ano, zavedeme si informaci do systému a po dobu karantény ho k odběrům nezveme. Dbáme také na informování dárců i prvodárců, proto máme upozornění umístěno na našich webových stránkách a na Facebooku,“ popisuje zavedená opatření MUDr. Mária Hanáčková z Transfúzní služby AGEL a dodává, že takto musí zdravotníci postupovat až do konce října v případě osmnácti států uvedených v pokynech Ministerstva zdravotnictví ČR. Nakažení komáři však mohou zaútočit i v tuzemsku a nejrizikovější jsou stojaté vody a tůně.

Čtyřtýdenní vyloučení z dárcovství snižuje riziko šíření viru krví, ale spolu s dalšími sezónními překážkami, jako je přisáté klíště, oddaluje získávání stále chybějící krve i prvodárců. „V letním období se k odběru přihlašuje menší počet dárců, často kvůli přisátému klíštěti. Šíříme maximální osvětu, aby dárci přišli k odběru ideálně ještě před pobytem v přírodě a v zahraničí. Stačí jen splňovat podmínky dárce a předem se na odběr krve či plazmy objednat,“ doporučuje MUDr. Mária Hanáčková a odkazuje na webové stránky Transfúzní služby, kde lidé najdou všechny pokyny i doporučení, ale také aktuální informace o omezeních pro dárce a stavech krve. Permanentní je nedostatek krevních skupin s RH faktorem negativním, především krevní skupiny 0-.

Stávající i nové dárce v Bruntále motivují k odběrům krve i plazmy celoročně, a to akcí „Přiveď dárce“ nabádající k šíření dárcovství. „Každý již registrovaný dárce, který přijde darovat krev či plazmu a přivede s sebou alespoň jednoho nového dárce, získá jako poděkování dárek v podobě praktického deštníku. Teď navíc probíhá speciální akce pro dárce plazmy v Bruntále, kteří obdrží osvěžující nealko odměnu od Kofoly. Současně při každém odběru dárci dostávají nálepku „I já jsem dárcem“, aby si ji mohli kamkoliv libovolně nalepit a hrdě šířit osvětu dál,“ vyjmenovává MUDr. Mária Hanáčková a dodává, že každého dárce bezpochyby nejvíc odmění pocit záchrany jiného lidského života.

Bezplatné dárcovství krve přitom zahrnuje také lékařské vyšetření, možnost čerpat pracovní volno s náhradou mzdy, získat vitamíny od zdravotní pojišťovny, občerstvení a uplatnit si nárok odpočtu ze základu daně z příjmu, a to ve výši 3000 korun za každý absolvovaný odběr. Dárcem krve se může stát každý zdravý občan České republiky ve věku 18 až 65 let, jehož hmotnost převyšuje 50 kilogramů.

Zájemci o darování krve či plazmy se mohou na odběrné místo Transfúzní služby v Bruntále objednat telefonicky na čísle 724 612 667 nebo emailem na adrese evidence.bruntal@tsl.agel.cz.

Zdroj: Transfúzní služba v Bruntále