BRUNTÁL | AGEL Transfúzní služba v Bruntále je nově zapsána do seznamu středisek, které odebírají rekonvalescentní plazmu od dárců s prodělaným onemocněním covid-19, veřejností známou také jako anti-covid plazma. Ta slouží k podpoře léčby pacientů s koronavirovým onemocněním v nemocnicích.

Transfúzní služba Šumperk

„Obě naše transfúzní střediska v Šumperku i v Bruntále splnila všechny podmínky Státního ústavu pro kontrolu léčiv pro odběr a zpracování této plazmy, takže již dnes můžeme přivítat dárce této plazmy,“ uvádí MUDr. Radan Volnohradský.

Na základní otázku, co je to anti-covid plazma, odpovídá pan Ing. Václav Kokeš, předseda představenstva AGEL Transfúzní služby: „Dárci, kteří prošli onemocněním Covid-19, mají v krvi vytvořené protilátky, které je možné pomocí odběru anti-covid plazmy předat pacientovi, u kterého toto onemocnění probíhá se silnými průvodními příznaky a je tak hospitalizován v nemocnici.“

Kritérií pro dárcovství anti-covid plazmy je několik. Základem je, že je dárce v dobrém zdravotním stavu, je zotaven z onemocnění Covid-19 a splňuje běžné podmínky pro dárcovství. Pokud je dárcem žena, je důležité, že nebyla doposud těhotná. 

„Odběr anti-covid plazmy probíhá ve stejném režimu jako běžný odběr plazmy. Dárci se tak nemusí bát delší doby odběru, nebo jiných komplikací. Již nyní se nám naši dárci ozývají s tím, že přijdou tuto anti-covid plazmu darovat, za což jim moc jménem naší transfúzní služby děkuji,“ dodává Ing. Václav Kokeš.

Dotazy ohledně dárcovství rekonvalescentní plazmy zodpoví dárcům pracovníci AGEL Transfúzní služby na bezplatné infolince

  • odběrového střediska v Šumperku na tel.: 800 300 600
  • odběrového střediska v Bruntále na tel.: 800 300 900

Zdroj: AGEL Transfúzní služba v Bruntále

REDAKCE STA on EmailREDAKCE STA on FacebookREDAKCE STA on InstagramREDAKCE STA on Twitter
REDAKCE STA
Redakce zpravodajství STA Bruntálsko přináší každodenní aktuální informace z bruntálského regionu, ale i Moravskoslezského kraje.

Chci dostávat čerstvé zprávy z našeho regionu

Děkujeme za Vaše přihlášení.