KRNOV | Krnovská nemocnice má za sebou velmi náročné období způsobené rozsáhlou povodní. Díky zaměstnancům nemocnice, složkám IZS, vedení Moravskoslezského kraje, dobrovolníků a dalších organizací se daří těžké období překlenout. Zdravotnické zařízení se pozvolna vrací k běžnému provozu.
Voda zasáhla úpravnu vody
Povodeň na řece Opavici v neděli 15. září zaplavila krnovské prameniště a úpravnu vody Zlatá Opavice, které dodávají pitnou vodu nejen nemocnici, ale celému městu. V celém Krnově byla přerušena dodávka elektřiny a vzápětí vyschly vodovodní kohoutky. Zásoby balené vody měla nemocnice preventivně připravené ve skladech už před povodní. Další nápoje nemocnici poskytl krnovský nápojářský gigant Kofola a několikrát nemocnici vodou zásobily TS Havířov. Stejně tak krizový štáb města Krnova umístil v nemocnici cisternu s pitnou vodou, kterou pravidelně doplňovali hasiči.
Voda z cisterny nestačí
Díky paletám s balenou vodou a cisterně měla nemocnice pitné vody stále dostatek. Samotné vaření ale komplikoval fakt, že vodu načepovanou z cisterny není možné implementovat do moderních vařičů a spotřebičů. Například konvektomaty a myčky potřebují k provozu vodu s tlakem z vodovodu, takže do nich nestačí nalít vodu kýblem. Mají pojistky, aby nefungovaly, když se odpojí od tekoucí vody. Tudíž stravovacímu provozu nepomohl ani fakt, že je k dispozici elektřina z hasičských centrál. „Stravovací provoz naší nemocnice musel vyřadit polévky z jídelníčku z několika důvodů. Když přestaly fungovat výtahy, bylo nutné tácy s obědy vynášet ručně po schodech do pater a nic přitom nerozlít. Také vodu na vaření bylo potřeba každý den tahat ve velkých hrncích od cisterny do kuchyně a i to bylo velmi náročné,“ popsala období provozně technická náměstkyně nemocnice Ing. Alena Motlíčková.
Drobné výpadky proudu
„V nemocnici se podařilo plně obnovit internetové připojení, a také finišují práce na obnově telefonní ústředny. Nejhorší blackout už má nemocnice za sebou, ale stále ještě dochází k příležitostným výpadkům proudu,“ uvedl vedoucí IT oddělení Tomáš Slíva.
Úplný výpadek proudu i nestabilita sítě jsou velkým problémem pro složité zdravotnické přístroje a technologie. „Elektrické rozvaděče a některé přístroje byly přímo zaplaveny. Byly také zničeny technologie pro výrobu medicinálních plynů a úpravu vody, stejně tak elektrické záložní zdroje (UPS) pro nejdůležitější přístroje. Výpadek elektřiny a vody postihl primární i záložní systém chlazení magnetické rezonance a nestabilita v rozvodné síti nám stále neumožňuje plné využití CT. Situaci průběžně konzultujeme s dodavateli a provádíme nutné opravy. I přesto se nám daří obnovovat provoz jednotlivých technologií, obnovujeme provoz jednotlivých oddělení i operačních sálů“ sdělil vedoucí oddělení zdravotnické techniky Ing. Petr Gabriel.
Najedou na běžný režim
Opravy povodňových škod budou v nemocnici trvat řadu měsíců. Nemocnici se podaří s koncem týdne najet na běžný provoz. „Naším hlavním cílem je začít koncem tohoto pracovního týdne fungovat v běžném režimu, ať můžeme opět poskytovat komplexní péči pacientům z regionu. Děkuji všem, kteří nám pomáhali v kritických chvílích a všem, kteří se podílí na odstraňování povodňových škod,“ dodal ředitel MUDr. Ladislav Václavec.
Poděkování hejtmana
Do krnovské nemocnice dorazil ve středu odpoledne hejtman Moravskoslezského kraje Ing. Josef Bělica. „Navštívil jsem po boku pana ředitele a senátora Václavce nejhůře postižené obce Vašeho regionu, malé živnostníky. Vám, zdravotníkům a zaměstnancům nemocnice, jsem přijel osobně poděkovat za neskutečné nasazení. Dokázali jste bez vody s výpadky elektřiny a bez možnosti spojit se s rodinami zajistit péči pacientům z regionu. I když jste mnozí přišli o majetky, zůstali jste tady a pomáhali. Děkuji Vám za neskutečné nasazení a kus skvěle odvedené práce. Za vedení Moravskoslezského kraje slibuji, že krnovskou nemocnici opravíme a dále budeme investovat do jejího rozvoje.“
Zdroj: SZZ Krnov