BRUNTÁLSKO, MSK (FOTO) | Do České republiky a Moravskoslezského kraje dorazil extrémně silný vítr. Na horách dosahoval až síly orkánu. Na Bruntálsku lámal stromy a větve. Profesionální a dobrovolní hasiči měli tak po celý den a noc plné ruce práce. Necelých 300 domácností bylo také bez elektrického proudu. 

Publikováno: 10. 2. 2020 06.30 hodin | Aktualizováno: 10. 2. 2020 18.49 hodin

 

ČASOVÁ OSA UDÁLOSTÍ – PONDĚLÍ 10. ÚNORA 2020


10. 2. 2020 18.47 hodin

Už 380 výjezdů mají na kontě moravskoslezští profesionální a dobrovolní hasiči kvůli orkánu Sabine od nedělního do pondělního večera, přitom od 16 hodin jich přibyly v kraji už „jen“ tři desítky. Je to díky uklidnění poryvů větru. V tuto chvíli ještě nebylo ukončeno 11 takových výjezdů.

Hasiči v okrese Frýdek-Místek tak mají dosud na kontě přes stovku výjezdů, kolem 60 v okresech Nový Jičín, Karviná a Opava a kolem 50 v okresech Ostrava-město a Bruntál. Informoval mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.


10. 2. 2020 16.43 hodin

Silný vítr se začíná projevovat na Rýmařovsku. Upozornila na to i paní Vlaďka v jedné rýmařovské facebookové skupině. Pozor si dávejte na popadané stromy na silnici mezi Sovincem a Stránským.


10. 2. 2020 16.32 hodin

Pracovníci energetické společnosti ČEZ nově provádí hned několik oprav a vyhledávají místa poruch na elektrickém napětí spojené s dodávkou elektřiny. Převážně se to týká Rýmařovska a lokality okolo Jindřichova ve Slezsku. Odstranění poruch plánují až na pondělní večerní hodiny.

Foto: Skupina ČEZ distribuce


10. 2. 2020 16.25 hodin

Už přes 350 výjezdů mají na kontě moravskoslezští profesionální a dobrovolní hasiči kvůli orkánu Sabine od nedělního večera, a především narůstají už od brzkého pondělního rána 10. února 2020 a s malou přestávkou pokračují i po pondělní šestnácté hodině. Uklidnění poryvů větru se očekává až ve večerních hodinách.

„Hasiči v okrese Frýdek-Místek tak mají dosud na kontě bezmála stovku výjezdů, podobně kolem 55 v okresech Nový Jičín, Karviná a Opava, v okrese Ostrava-město kolem 50, na Bruntálsku to bylo 38 výjezdů,“ informoval mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.


10. 2. 2020 15.44 hodin

Podle zpráv, které do redakce zpravodajství STA Bruntálsko přišly od našich čtenářů, a také podle komentářů pod příspěvky na facebookové stránce STA Bruntálsko začíná vítr slábnout. Někde svítí Slunce, jinde prší a sněží. “Jsem hodně ráda, že se počasí uklidňuje a vítr nezpůsobil žádnou katastrofu,” komentovala aktuální situaci čtenářka Jana. “Počasí a situace je zatím klidná, vítr velmi slabý, neprší, polojasno, 5 stupňů Celsia,” informoval e-mailem redakci STA Bruntálsko pan Kroupa.


10. 2. 2020 15.05 hodin

Společnost ČEZ řeší poslední energetickou poruchu na Bruntálsku, v Karlově Studánce na Vrbensku. Vyřešena by měla být okolo půl čtvrté odpoledne.

Foto: Skupina ČEZ distribuce


10. 2. 2020 13.20 hodin

Na Osoblažsku, Slezské Hané, mírně fouká a svítí Slunce. Například v Dívčím Hradě se teplota vyšplhala na příjemných jarních 10 stupňů Celsia.


10. 2. 2020 12.52 hodin

Už přes 240 výjezdů mají na kontě moravskoslezští profesionální a dobrovolní hasiči kvůli orkánu Sabine od nedělního večera, a především od brzkého pondělního rána 10. února 2020 zhruba do pondělní půl jedné odpolední. Jejich počet by se teď měl viditelně snížit, další vlna větrných poryvů má přijít nejdříve za hodinu a nemá být už tak silná.

Hasiči v okrese Frýdek-Místek tak mají dosud na kontě bezmála osm desítek výjezdů, mezi 35 a 40 v okresech Nový Jičín, Karviná, Opava a Ostrava-město, na Bruntálsku bylo 15 výjezdů.


10. 2. 2020 10.45 hodin

Společnost ČEZ řeší i nadále několik poruch na vysokém napětí. Především v lokalitě Ludvíkova a Karlovy Studánky na Vrbensku a Suché Rudné na Bruntálsku.

Foto: Skupina ČEZ distribuce


10. 2. 2020 10.33 hodin

Už 140 výjezdů mají na kontě moravskoslezští profesionální a dobrovolní hasiči kvůli orkánu Sabine od nedělního večera do pondělního dopoledne (10.20 hodin). Jejich počet během pondělního dopoledne dál roste. “Především šlo tradičně o odstraňování spadlých stromů, v mnoha případech i o provizorní upevnění či stržení uvolněné plechové střešní krytiny,” řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.

Téměř pět desítek výjezdů mají na kontě hasiči v okrese Frýdek-Místek, více než tři desítky na Opavsku a Novojičínsku, méně na Bruntálsku a v okrese Ostrava-město, nejklidněji je zatím na Karvinsku (7).


10. 2. 2020 09.18 hodin

Ze silného větru jsou na trase mezi Zlatými Horami, Heřmanovicemi a Vrbnem pod Pradědem popadané větve ze stromů. Na silnici z místní části Jelení v Holčovicích do Karlovic na Vrbensku jsou spadlé stromy přes silnici.

Regionální vlaky mají od rána v průměru 10 minut zpoždění. Společnost ČEZ řeší několik poruch na vysokém napětí. Bez proudu bylo necelých 300 domácností (odběratelů) v Ludvíkově, Karlově Studánce na Vrbensku a Suché Rudné na Bruntálsku.

Například v Rudné pod Pradědem byl od třetí hodiny ranní silný vítr, od osmi už je klidněji. U tamní základní školy spal strom. Obec ho odstranila vlastními silami, jak informovala na Facebooku STA Bruntálsko čtenářka Viera Hanáková.


10. 2. 2020 07.38 hodin

Šest desítek výjezdů již mají na kontě moravskoslezští profesionální a dobrovolní hasiči kvůli orkánu Sabine od nedělního večera do pondělního rána (7.30 hodin) a je předpoklad, že jejich počet během pondělního dopoledne dál viditelně poroste.

“Především šlo tradičně o odstraňování spadlých stromů, v několika případech i provizorní upevnění či stržení uvolněné plechové střešní krytiny. Tyto události si dosud nevyžádaly žádné zranění ani větší materiální škodu,” informoval mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.

Nejklidněji je zatím v okresech Karviná (2) a Ostrava-město (1), kde hasiči vyjížděli v součtu jen celkem 3x. V dalších okresech Moravskoslezského kraje jsou jejich výjezdy kvůli silnému větru rovnoměrně rozloženy (10-14).


10. 2. 2020 06.30 hodin

Například vrbenští hasiči už informovali, že před čtvrtou hodinou ranní vyjížděli k odstranění dvou spadlých stromů v místní části Mnichov ve Vrbně pod Pradědem.

Řidiči si zároveň museli dávat pozor na silnici mezi Bruntálem a Karlovicemi. Po cestě byly spadlé stromy. O tom se mezi sebou informuji i fanoušci ve facebookové skupině Policejní kontroly, měření rychlosti, nehody. Celá Morava a Slezsko. Spadlý strom byl například také mezi Karlovou Studánkou a Hvězdou.


Jak to vypadá u vás ve městě či obci? Pošlete nám informace, fotografie anebo video na e-mail zpravodajstvi@studio-sta.cz anebo do zprávy na Facebooku!

Česko se připravuje na extrémně silný vítr. Přečtěte si doporučení pro občany!
Česko zasáhne silná vichřice, místy až orkán. Může přinést problémy v energetice a dopravě

REDAKCE STA on EmailREDAKCE STA on FacebookREDAKCE STA on InstagramREDAKCE STA on Twitter
REDAKCE STA
Redakce zpravodajství STA Bruntálsko přináší každodenní aktuální informace z bruntálského regionu, ale i Moravskoslezského kraje.

Chci dostávat čerstvé zprávy z našeho regionu

Děkujeme za Vaše přihlášení.