BRUNTÁLSKO | Nemalé škody napáchal silný vítr, který se prohnal Bruntálem v neděli 10. a v pondělí 11. března. Serval několik střech a polámal desítky stromů. Některé domácnosti byly bez elektřiny několik dnů.
Popadané stromy následkem řádění silného větru.

Foto: Hasiči města Bruntálu

Náročná služba Hasičům města Bruntálu začala v neděli před polednem. „Začalo to v neděli kolem jedenácté hodiny. V terénu byl každý, kdo měl ruce nohy, opravdu to byla náročná práce. Nejprve se dělalo to, co bylo akutní, takže se zprůchodňovaly silnice a chodníky, řešily se situace, kde by mohlo dojít k ohrožení zdraví nebo životů,“ řekl velitel bruntálských městských hasičů Miroslav Sedláček.

Kromě toho, že vítr začal kácet stromy v Bruntále, bylo třeba pomoci bruntálských hasičů při odstraňování škod také v Široké Nivě, Nové Pláni, Tylově, Valšově a Malé Štáhli. Často statné stromy a větve bylo nutné pořezat a vlastní silou nebo pomocí navijáků a lan odtáhnout ze silnice. „U Václavova dokonce začaly padat stromy přímo kolem nás, když jsme zasahovali na místě,“ dodal Miroslav Sedláček.

Jen na území města Bruntálu vítr polámal nebo vyvrátil 47 stromů. Nejvíce jich popadalo v parku na Kavalcové ulici, kde kmeny poškodily plot restaurace. Na Švermové ulici spadl smrk na osobní auto. Na hřbitově na Ruské ulici spadlé stromy poničily náhrobky.

Výraznou škodu utrpěla také lipová alej na Uhlířském vrchu, kde šly k zemi tři lípy. Visící větve na stromech však mohou stále ublížit. A právě proto je nyní vstup do aleje do odvolání zakázán. Stejně tak pohyb v parcích, lesích a okolo stromů může být nebezpečný.

Silný vítr v Bruntále serval několik střech. Část krytiny vzala za své na budově TS Bruntál na Zeyerové ulici a uletěla i část střechy ze strojovny výtahu panelového domu na Okružní ulici. Spadlé stromy na několika místech ve městě poškodily elektrické vedení. V centru ještě v úterý 12. března fungovaly některým domácnostem elektrické rozvody jen částečně, několik domácností v ulicích za parkem bylo zcela bez proudu ještě i ve středu.

Komplikace způsobené větrem byly minulý týden znát také v dopravě. Cesta mezi Bruntálem a Horním Benešovem byla kvůli popadaným stromům uzavřená ještě i ve čtvrtek. Události se naštěstí obešly bez zranění.
Podle mluvčího Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje Petra Kudely vyjely kvůli silnému větru jednotky profesionálních (HZS MSK), dobrovolných i podnikových hasičů od nedělní půlnoci do pondělních 15 hodin celkem 486x, nejvíce v okresech Frýdek-Místek a Bruntál. V obou okresech šlo o více než stovku výjezdů.

Zdroj: MěÚ Bruntál

REDAKCE STA on EmailREDAKCE STA on FacebookREDAKCE STA on InstagramREDAKCE STA on Twitter
REDAKCE STA
Redakce zpravodajství STA Bruntálsko přináší každodenní aktuální informace z bruntálského regionu, ale i Moravskoslezského kraje.

Chci dostávat čerstvé zprávy z našeho regionu

Děkujeme za Vaše přihlášení.