ČR, MSK | Od Britských ostrovů se na Českou republiku žene silná vichřice, která na horách může dosahovat až 145 kilometrů za hodinu. Hluboká tlaková níže dostala název Sabina. Místy se může jednat i o orkán. Na možné události spojené s počasím upozorňuje i vicepremiér ČR a ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček.

Hluboká tlaková níže, která dostala název Sabina, bude postupovat severně od Britských ostrovů nad Skandinávii a výrazněji začne počasí u nás ovlivňovat v neděli 9. února 2020 večer, kdy začne postupně v severozápadní polovině Čech, ve Slezsku a na horách (zejména na severu) zesilovat jihozápadní vítr a v nárazech bude místy dosahovat 20 až 30 m/s (70 až 110 km/h), na horách 30 až 40 m/s (110 až 145 km/h). Informoval o silné vichřici Český hydrometeorologický ústav na svém informačním portálu.

V pondělí 10. února 2020 ráno začne přes naše území od západu postupovat studená fronta, na které kromě místních bouřek očekáváme krátkodobě nejvýraznější zesílení větru, kdy nárazy mohou místy dosahovat i přes 100 km/h, tato výrazná epizoda skončí kolem poledních hodin, kdy studená fronta postoupí nad Slovensko a vítr u nás začne jen zvolna slábnout. Vzhledem k předpokládaným výrazným nárazům větru, lze předpokládat problémy v energetice, dopravě…

Na možné události spojené s počasím upozorňuje i vicepremiér ČR a ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček: “V souvislosti se silným větrem, který by podle meteorologů mohl dosáhnout hranice orkánu a od neděle zasáhnout Českou republiku, situaci od soboty detailně monitorujeme. Jsme v trvalém kontaktu s drážními hasiči, silničáři, letovým provozem, provozovateli přenosové soustavy i energetiky. Jsou v pohotovosti a upozorňují veřejnost, aby lidé při cestování byli opatrní. A pokud to jde, zajistili si například svoje mrazáky, ledničky, nabili si počítače, telefony aj. To samozřejmě preventivně, kdyby vítr pokácel stromy nebo poškodil rozvody a došlo k výpadku proudu. O situaci mě bude vedení SŽ, ŘSD, ŘLP, ČEZ a ČEPS, s nímž jsme v sobotu operativně vytvořili koordinační skupinu, hned informovat. Potenciální problémy budeme řešit spolu s premiérem. Nic nepodceňujeme a budeme průběžně informovat veřejnost.”

Česko se připravuje na extrémně silný vítr. Přečtěte si doporučení pro občany!