BRUNTÁLSKO | (FOTO) | Kriminalisté intenzivním prověřováním, zajišťováním a vyhodnocováním stop a informací zjistili podezřelé, kteří se měli dopustit trestné činnosti majetkového charakteru a jejichž motivem byla msta. V těchto dnech zadrželi dvojici mužů ve věku 23 a 24 let z Opavska a Bruntálska. Policejní komisař oddělení obecné kriminality Bruntál zahájil trestní stíhání hlavního podezřelého čtyřiadvacetiletého muže z přečinu krádeže, poškození cizí věci a nedovoleného ozbrojování.

Foto: Policie ČR

„Je mu kladeno za vinu, že na začátku měsíce dubna ve Svobodných Heřmanicích měl, z důvodu pomsty svému bývalému zaměstnavateli, přijet k jeho rodinnému domu a přivézt si dva ruční granáty z 2. světové války. Jeden z nich měl po odjištění odhodit k vozidlu poškozeného, které bylo zaparkováno za domem. Jen dílem náhody nedošlo k výbuchu munice. Následně měl odjet k blízkému areálu firmy poškozeného, který byl v té době uzavřený a měl zde odhodit druhý granát, který explodoval u hlavního vchodu a poškodil okna a fasádu objektu,“ informovala mluvčí bruntálské policie Pavla Jiroušková.

Z místa pak měl odjet, po několika hodinách se vrátit zpět se záměrem další msty. „Z objektu firmy měl odcizit terénní motorové vozidlo Hyundai a přitom měl poškodit bránu firmy. V této chvíli do případu vstupuje druhý z pachatelů, který jakmile se měl dozvědět o odcizení vozidla, měl navést staršího obviněného k útoku na majetek Policie ČR. Důvodem měla být vlastní nevraživost a nesnášenlivost vůči Policii ČR. Starší z pachatelů měl tak učinit krátce po půlnoci 5. dubna 2018 v Horním Benešově, kde měl úmyslně odcizeným terénním vozidlem narazit do zaparkovaného služebního vozidla v policejních barvách. Poté v úmyslu zbavit se odcizeného vozidla a zamést stopy po protiprávním jednání, se měl přesouvat do katastru obce Svobodné Heřmanice se záměrem předmětné auto utopit v zatopeném lomu,“ sdělila dále Jiroušková.

„Cestou však na lesní cestě havaroval. Automobil se stal nepojízdný, tak se ho snažil poškodit požárem. Způsobená škoda přesáhla 130 tisíc korun. Po zadržení a výslechu podezřelého policisté nalezli u domu poškozeného munici, kterou musel zneškodnit přivolaný policejní pyrotechnik. Policisté se v této souvislosti zabývají také tím, kde a jakým způsobem získal obviněný zmíněnou munici a za její opatření a přechovávání byl také obviněn z trestného činu nedovoleného ozbrojování,“ pokračovala Jiroušková.

Při výslechu se starší z obviněných také policistům doznal, že na konci měsíce března se měl vloupat v Horních Životicích do vozidla Volkswagen. „Odcizené věci měl předat k užívání druhému obviněnému, který o jejich původu měl vědět. Mladší z pachatelů (23 let) byl obviněn z přečinů poškození cizí věci ve formě účastenství, nadržování, maření výkonu úředního rozhodnutí a podílnictví. Ten se protiprávního jednání dopustil tím, že měl dílčími útoky pachateli pomáhat. Ať již zakrýt jeho trestnou činnost nebo k jednomu útoku, konkrétně na majetek policie, jej měl i navést, či na sebe převzal věci hlavním pachatelem nabyté jeho trestnou činností, Obviněným hrozí trest odnětí svobody do výše pěti let a trestní stíhání hlavního obviněného je vedeno vazebně,“ řekla závěrem Jiroušková.