MSK | Ve 32. kalendářním týdnu pokračovali zaměstnanci Krajské hygienické stanice v Ostravě v monitorování kvality vod ke koupání ve volné přírodě. Vzorky vody byly odebrány z nádrží na Bruntálsku (3 místa na nádrži Slezská Harta, rybníky Tvrdkov, Edrovice a rybník Pod hradem v Bohušově), v okrese Karviná (3 místa na Těrlické přehradě, Vrbické a Kališovo jezero) a na Opavsku (Stříbrné jezero a nádrž v Budišově nad Budišovkou).
Výsledky laboratorních analýz prokázaly v rybníku Pod hradem v Bohušově masivní rozvoj toxických sinic. Jejich množství dosáhlo hodnot, na základě kterých byl dnešního dne vydán zákaz koupání.
Sinice obsahují látky, jež mohou způsobovat různé alergické reakce. U koupajícího se člověka se v závislosti na jeho individuální citlivosti mohou vyskytovat různé projevy, např. kožní vyrážky, zarudlé oči, rýma. Některé druhy sinic mohou produkovat i různé jedovaté látky (toxiny), které mohou následně způsobit střevní a žaludeční potíže, bolesti hlavy, ale i vážnější jaterní problémy.
Voda nevhodná ke koupání je v Těrlické přehradě na Karvinsku, kde byla na základě analýzy provedené po sběru plžů potvrzena na všech koupacích místech přítomnost cerkárií vyvolávajících onemocnění cerkáriovou dermatitidou.
Zvýšenou pozornost je nutno věnovat při koupání ve Vrbickém jezeře v Bohumíně, kde bylo na základě hlášení výskytu problémů po koupání (svědivá vyrážka) provedeno šetření zaměstnanců KHS MSK spojené se sběrem plžů. V rámci sběru plžů v pobřežních oblastech nádrže bylo zjištěno, že se onemocnění projevilo u 8 osob, které se koupaly v lokalitě vzdálené cca 800 m od sledovaného koupacího místa. Výsledky analýz dosud nepotvrdily u plžů vylučování cerkárií, které vyvolávají u člověka onemocnění zvané cerkáriová dermatitida. Voda v nádrži je prozatím hodnocena jako vhodná ke koupání.
Problematikou možného výskytu původců cerkáriové dermatitidy se budeme nadále zabývat. V případě výskytu zdravotních problémů po koupání v nádrži žádáme občany, aby tuto skutečnost oznámili na Krajskou hygienickou stanici v Ostravě, popřípadě vyplnili dotazník umístěný na webových stránkách KHS MSK v sekci „koupání ve volné přírodě“. Doporučujeme vyhýbat se lokalitě upřesněné na webových stránkách KHS MSK, kde byla hlášena onemocnění.
Koupání v ostatních uvedených nádržích je bez zdravotních rizik
V tomto týdnu zajistil další kontrolu kvality vody provozovatel přírodního koupaliště Karvinské moře v Karviné. Minulý týden byly dále zajištěny odběry vzorků vod v obou přírodních biotopech v kraji (Studénka a plovárna Na výsluní v Úvalně) a na provozované nádrži ke koupání s řízeným přítokem a odtokem chemicky neupravované vody (tzv. betoňák) – na koupališti Na Hrázi v Darkovicích na Opavsku. Kvalita vody na uvedených vodních plochách je vyhovující.
Zaměstnanci KHS MSK pokračovali v dozoru na dalších přírodních koupalištích – areál štěrkovny Hlučín, Karvinské moře v Karviné, koupaliště Na hrázi v Darkovicích na Opavsku. Voda ke koupání ve všech nádržích je vyhovující.
Aktuální informace o kvalitě vody ke koupání ve volné přírodě jsou k dispozici na webových stránkách www.khsova.cz. Na všech sledovaných koupacích místech jsou rovněž k dispozici informační tabule, na kterých lze najít všeobecné informace o jednotlivých nádržích včetně hodnocení kvality vody.
Zdroj: Pavla Svrčinová, ředitelka Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje