MSK | S blížící se koupací sezónou byla v minulém týdnu zahájena pravidelná kontrola kvality vod ke koupání ve volné přírodě. Pracovníci Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje se sídlem v Ostravě zajišťují kontroly kvality vody na povrchových vodách ke koupání, které nemají svého provozovatele a jsou uvedeny v Seznamu vod ke koupání.

Foto: Zdenka Spurná

V přírodních koupalištích monitorují kvalitu vody jejich provozovatelé. Kontrolní odběry jsou prováděny od poloviny května do konce srpna v termínech dle aktuálního monitorovacího kalendáře.

V rámci Moravskoslezského kraje bude v letošním roce krajskou hygienickou stanicí pravidelně sledována kvalita vody na všech 25 místech. Dále budou provozována 2 přírodní koupaliště na povrchových vodách (štěrkovna Hlučín a Karvinské moře), zde zajistí kontrolu provozovatel.

První odběry před letní sezónou byly provedeny v minulém kalendářním týdnu. Jednalo se o vodní plochy v okresech Nový Jičín (nádrže Kacabaja v Hodslavicích, Údolí mladých v Bílovci, Čerťák v Novém Jičíně a Větřkovice v Kopřivnici) a Frýdek Místek (Žermanická přehrada, nádrže Olešná, Brušperk a Baška).

V první polovině tohoto týdne byly odebrány vzorky vody na Bruntálsku (Slezská Harta, rybníky Tvrdkov a Pod hradem v Bohušově, vodní nádrž Edrovice a lom Svobodné Heřmanice), na Opavsku (Stříbrné jezero a nádrž v Budišově nad Budišovkou) a v okrese Karviná (Těrlická přehrada, Kališovo a Vrbické jezero v Bohumíně).

První kontroly kvality vody ke koupání zajistil i provozovatel Hlučínského jezera.

Laboratorní analýzy prokázaly v legislativně stanoveném rozsahu vyhovující kvalitu vody na všech uvedených nádržích. Při koupání ve vodní nádrži Brušperk a Těrlické přehradě však nelze vyloučit riziko onemocnění cerkáriovou dermatitidou, a to s ohledem na výskyt cerkárií v minulých koupacích sezónách.

Aktuální informace o kvalitě vody ke koupání ve volné přírodě jsou k dispozici na webových stránkách www.khsova.cz. Na všech sledovaných koupacích místech jsou rovněž k dispozici informační tabule, na kterých lze najít všeobecné informace o jednotlivých nádržích včetně hodnocení kvality vody.

S ohledem na současnou epidemiologickou situaci v souvislosti s probíhající koronavirovou pandemií budou na návštěvníky míst ke koupání ve volné přírodě kladeny speciální hygienicko-protiepidemické požadavky na jejich chování při koupání a pobytu u vody. Jednotná pravidla byla vydána Ministerstvem zdravotnictví ČR a jsou rovněž zveřejněna na webových stránkách KHS a informačních tabulích.

Zdroj: Pavla Svrčinová, ředitelka Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje