MSK | V souladu s monitorovacím kalendářem odebrali zaměstnanci Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje se sídlem v Ostravě začátkem 31. kalendářního týdne vzorky vody z povrchových vod využívaných ke koupání v okresech FrýdekMístek (tři místa Žermanické přehrady, dvě místa na přehradě Olešná, nádrže Brušperk a Baška) a Nový Jičín (nádrže Větřkovice, Kacabaja, Čerťák a Údolí mladých). Mimořádně pak byla ověřena kvalita vody v lomu Svobodné Heřmanice a v rybníku Pod hradem v Bohušově na Bruntálsku.

Foto: Zdenka Spurná

Kvalita vody v lomu Svobodné Heřmanice se oproti minulému týdnu významně zlepšila a koupání v nádrži je v současné době bez omezení. V rybníku Pod hradem v Bohušově se koupání nadále nedoporučuje s ohledem na přetrvávající přítomnost toxických sinic.

Koupání v ostatních uvedených nádržích nepředstavuje zdravotní riziko s výjimkou nádrže Brušperk na Frýdeckomístecku, kde byla v letošní sezóně potvrzena přítomnost cerkárií ve vodě a přetrvává riziko onemocnění cerkáriovou dermatitidou.
Cerkáriová dermatitida se projevuje zarudnutím kůže, vyrážkou a intenzivním svěděním. Masivní infekce může způsobit otoky napadených končetin, zvýšenou teplotu, nevolnost či průjem. Léčba onemocnění je pouze symptomatická (aplikace gelů užívaných po bodnutí hmyzem, či přípravků zklidňujících kůži). U těžších projevů nutno vyhledat lékaře.

Podle monitorovacího kalendáře zajistil v tomto týdnu kontrolu kvality vody provozovatel štěrkovny Hlučín. Laboratorní analýzy prokázaly vyhovující kvalitu vody. Další ověření kvality vody zajistil provozovatel přírodního koupaliště Na Hrázi v Darkovicích. Voda v nádrži vyhovuje požadavkům na koupání.

 

Zaměstnanci KHS MSK pokračovali v kontrolách dalších přírodních koupališť. Součástí dozoru je i ověřování kvality vody. Výsledky laboratorních analýz prokázaly vyhovující kvalitu v nádržích v areálu Heipark v Tošovicích, u chaty Dukla a u Horského hotelu Čeladenka v Čeladné. V režimu přírodního koupaliště je rovněž provozován bazén plavci v areálu Letního koupaliště v Ostravě Porubě, kde kvalita vody rovněž vyhovuje legislativním požadavkům.

Aktuální informace o kvalitě vody ke koupání ve volné přírodě jsou k dispozici na webových stránkách www.khsova.cz. Na všech sledovaných koupacích místech jsou rovněž k dispozici informační tabule, na kterých lze najít všeobecné informace o jednotlivých nádržích včetně hodnocení kvality vody.

Zdroj: Pavla Svrčinová, ředitelka Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje

 

REDAKCE STA on EmailREDAKCE STA on FacebookREDAKCE STA on InstagramREDAKCE STA on Twitter
REDAKCE STA
Redakce zpravodajství STA Bruntálsko přináší každodenní aktuální informace z bruntálského regionu, ale i Moravskoslezského kraje.

Chci dostávat čerstvé zprávy z našeho regionu

Děkujeme za Vaše přihlášení.