MSK | Děti prvního stupně základních škol a posledního ročníku mateřinek se v pondělí 12. dubna vrátí do školních lavic. Potřebné sady na testování i osobní ochranné prostředky budou mít školy připravené.

Foto: Zdenka Spurná

„V tomto týdnu jsme pro školy a dětské domovy v Moravskoslezském kraji obdrželi přes 440 tisíc testů, které jsme podle počtu dětí rozdělili pro jednotlivé obce. Rozvoz zajistili krajští hasiči, takže si dnes a zítra mohou školy testovací sady ve svých obcích s rozšířenou působností vyzvednout. Nejvíce testů, tedy 124 tisíc, zůstalo v Ostravě, přes 38 tisíc sad šlo pro školáky v Opavě a téměř 38 tisíc sad putovalo do Frýdku-Místku,“ vyčíslil náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro školství a sport Stanislav Folwarczny a upřesnil, že všech 442 800 testů je značky Singclean. Jedná se o certifikované sady určené pro samotestování ze slin, vhodné i pro děti.

Testovací sady budou využívány v mateřských, základních i středních školách, také ve vyšších odborných školách a dětských domovech. V Moravskoslezském kraji se do škol v pondělí vrátí přes 72 tisíc dětí, z toho je přes 13 tisíc předškoláků. Žáci prvního stupně pak budou ve výuce rotovat.

„Ve všech školách bude samozřejmě nutné důsledné dodržování všech epidemiologických opatření. Ředitelé škol mají instrukce, které obdrželi od Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Byla jim zaslána metodika i manuál k provozu. Na začátku března školy od státu obdržely také respirátory. Vše je tedy připraveno pro návrat dětí do školních lavic,“ řekl náměstek hejtmana kraje Stanislav Folwarczny a doplnil, že respirátory byly do škol v regionu rozvezeny stejným způsobem jako v případě testovacích sad. Krajští hasiči zásobu rozvezli na začátku března na jednotlivé obce s rozšířenou působností. Celkem šlo o 385 650 kusů respirátorů FFP2. Další ochranné prostředky si pak školy nakupují samy. Příspěvkové organizace Moravskoslezského kraje mají možnost si osobní ochranné pracovní pomůcky, jako jsou respirátory, roušky, rukavice nebo dezinfekce, nakupovat za výhodné ceny přes Nákupní systém Moravskoslezského kraje. Ten krajským organizacím nabízí nákup nejrůznějších komodit za výhodné ceny vysoutěžené v elektronických aukcích.

Zdroj: MSK