MSK | Celkem 324 650 kusů respirátorů FFP2 čínské výroby pro školy rozvezly během středečního rána a dopoledne (7. října 2020) hasičské a krajské dodávky z hasičského skladu v Ostravě-Hrabůvce, a to podle předem připraveného rozdělovníku do 22 obcí Moravskoslezského kraje s rozšířenou působností (ORP). Mají ochránit před koronavirovou nákazou učitele i další pracovníky školských zařízení. Každý by měl „vyfasovat“ deset kusů.

„Do rozdělování respirátorů pro rozvoz po kraji se ve středu ráno zapojili v „meziskladu“ v bývalé stanici HZS Moravskoslezského kraje v Ostravě-Hrabůvce pracovníci a pracovnice Krajského úřadu MS kraje, příslušníci HZS Moravskoslezského kraje a dobrovolní hasiči z Ostravy-Radvanic. Přistaveny byly dvě dodávky z KÚ MSK a několik dodávek z HZS MSK. Řidiči měli k dispozici adresu, kam přesně respirátory odvézt, i s telefonním kontaktem,” informoval Petr Kůdela, tiskový mluvčí HZS Moravskoslezského kraje.

Jedna z hasičských dodávek např. rozvezla desítky krabic – každá obsahuje tisíc kusů respirátorů ve 20 krabičkách – postupně na radnice v Havířově, Orlové, Karviné a Bohumíně, jiná se vydala do Třince a Jablunkova. Nejvíce jich odjelo velkou hasičskou dodávkou na ostravský magistrát na Prokešovo náměstí – bezmála sto tisíc.

Krabice s hromadou čínských respirátorů dovezl z centrálního skladu v Pardubicích-Opočínku extra dlouhý kamion ze Záchranného útvaru HZS ČR Hlučín do Ostravy-Hrabůvky v úterý 6. října 2020 večer.

Pod vedením por. Richarda Dudka z HZS Moravskoslezského kraje jej velmi rychle vyskládali do garáže objektu bývalé stanice HZS MSK Ostrava-Hrabůvka na hromady po 50 krabicích (tedy 50 tisíci kusech) dobrovolní hasiči z Vratimova. Hasiči pro jistotu namátkově zkontrolovali, zda počty respirátorů „sedí“ s deklarovaným počtem na krabici,” sdělil závěrem Kůdela.