ČR | Ministerstvo zahraničních věcí ČR již devět dní repatriuje Čechy prostřednictvím evakuačních letadel. K téměř 3500 zachráněným českým občanům se v následujících dnech přidá dalších více než 1000 Čechů. Desítky Čechů se během čtvrtka zároveň dostanou domů díky spolupráci se Slovenskem a Maďarskem.

Foto: ilustrační – Pixabay

„V první fázi jsme pomohli Čechům a ostatním Evropanům, kteří se nacházeli v zemích, kde se velmi rychle zpřísňovala opatření proti šíření koronaviru. Nyní už můžeme plánovat i vzdálenější destinace, kde situace není tak kritická a kde dnes máme stovky Čechů,“ uvedl ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček.

Ještě ve čtvrtek, 26. března 2020, se domů dostane 15 Čechů z Izraele, a to v maďarském evakuačním letadle. Zhruba 25 Čechů by mělo v noci dorazit ve slovenském speciálu z USA. „Naše spolupráce s ostatními členskými státy EU na tom, abychom naše občany dostali domů, funguje skvěle. Využívat ji chceme i nadále, zvlášť u vzdálenějších destinací jako Nový Zéland,“ shrnul šéf české diplomacie.

Od neděle 29. března 2020 do úterý 31. března 2020 by letadla měla do ČR dopravit zatím největší počet repatriovaných osob. V neděli a v pondělí přiletí dvě letadla z Thajska, která přepraví 600 osob. V nedělním letu bude zároveň 8 tun zdravotnického materiálu z Malajsie v podobě ochranných rukavic a rychlotestů.

Koncem víkendu jsou naplánovány také lety do Kanady a USA. První ze dvou evakuačních letů s kapacitou téměř 200 míst vyzvedne v neděli Čechy v Kanadě a Dominikánské republice. Druhý let, jehož přesný termín se finalizuje, bude určen pro české občany v Chicagu.

Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí

REDAKCE STA on EmailREDAKCE STA on FacebookREDAKCE STA on InstagramREDAKCE STA on Twitter
REDAKCE STA
Redakce zpravodajství STA Bruntálsko přináší každodenní aktuální informace z bruntálského regionu, ale i Moravskoslezského kraje.

Chci dostávat čerstvé zprávy z našeho regionu

Děkujeme za Vaše přihlášení.