MSK | Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje (HZS MSK) zajistil v noci ze čtvrtka na pátek 27. března2020 převoz celkem 12 českých občanů, vracejících se ze zahraničí, hasičským autobusem až do jejich domovů, a to za zvýšených bezpečnostních opatření. Čekal je u železničního nádraží v Ostravě-Svinově. Šlo o hasičskou pomoc Krajské hygienické stanici v Ostravě.

Autobus soukromého dopravce přivezl z Prahy a Brna až do Ostravy-Svinova celkem 22 osob, které se v souvislosti s koronavirovou pandemií složitě vracely z několika evropských zemí do Moravskoslezského kraje. Deset z nich ale dalo po výstupu ve Svinově přednost individuálnímu odvozu soukromými osobními automobily (příbuzných a známých). Jejich řidičům poskytli hasiči HZS MSK respirátory.

Všichni cestující hasičským autobusem obdrželi od hasičů respirátory, roušky a ochranné rukavice. Posádku autobusu tvořili dva příslušníci HZS Moravskoslezského kraje, kteří byli opatřeni ochrannými pomůckami – ochranným oblekem a rukavicemi, filtrační maskou, respirátorem a ochrannými brýlemi. V autobusu byla pro potřeby převozu vytvořena provizorní přepážka, která oddělovala posádku vozidla od ostatních cestujících.

Autobus soukromého dopravce s nimi přijel z Prahy a Brna do Svinova ve čtvrtek ve 23:15 hodin. Už za čtvrt hodiny vyjel od nádraží hasičský autobus. Cestující rozvezl například do Frýdku-Místku, Kopřivnice, Českého Těšína či Krnova. Na základně HZS MSK v Ostravě-Zábřehu byl zpět prázdný už v pátek v 05:40 hodin, kde ještě ráno prošel pečlivou desinfekcí, včetně hasičské posádky.

Šlo o druhý převoz občanů ze zahraničí, kteří neměli v důsledku nastavených karanténních opatření možnost se dopravit zpátky domů, autobusem HZS MSK. Už v sobotu 21. března 2020 ráno vyzvedl hasičský autobus 26 českých turistů, vracejících se z Afriky, na letišti v polských Katovicích. Za obdobných bezpečnostních podmínek jako u cestujících z Ostravy-Svinova je za dvě hodiny převezl zpátky na území České republiky a vyložil v Karviné. Tento převoz zajišťovalo Ministerstvo zahraničních věcí ČR ve spolupráci s Ministerstvem vnitra ČR-Generálním ředitelstvím HZS ČR.

Autor: Petr Kůdela, tiskový mluvčí HZS Moravskoslezského kraje

Foto: HZS MSK