KRNOV | Zcela zaplněná Koncertní síň sv. Ducha byla v pondělí 21. května svědkem vyhodnocení nejlepších sportovců roku 2017. Slavnost každoročně pořádá sportovní komise Rady města Krnova.

Foto: MěÚ Krnov

Mezi oceněnými byli účastníci mistrovství světa a Evropy, čeští rekordmani i dlouholetí trenéři a funkcionáři. Osmi dětem do deseti let byly předány Certifikáty mladého sportovce a v dalších kategoriích na uznání dosáhlo dvacet jednotlivců, šest kolektivů a dva trenéři. Udělena byla i ocenění za celoživotní přínos pro rozvoj sportu.

Sportovci, kteří získali ocenění, museli splnit náročná kritéria. Umístit se na akcích národního či mezinárodního významu, nebo na přeboru Moravy a Slezska, získat medailové umístění na mistrovství republiky, Evropy či světa, být na čelních pozicích v dlouhodobých soutěžích na celostátní úrovni, ceněna byla také jejich dlouhodobá sportovní výkonnost, výrazná reprezentace města Krnova a neporušení zásad sportovního chování. Z nominovaných jednotlivců a družstev vybírala nejlepší sportovní komise a její výběr schválila Rada města Krnova.

DĚTI DO 10 LET

Karolína Juřenová, TJ Lokomotiva Krnov, zápas řecko-římský

Karolína je nejmladší z „party“ zápasnických děvčat, ale na tréninku to není poznat. Kája je pohybově velice nadaná a svým přístupem na tréninku bývá dávána za příklad. K zápasu jí přivedl otec, bývalý výborný zápasník, a sportovní geny jsou u Káji znát.

Adriana Eliašová, TJ Lokomotiva Krnov, zápas řecko-římský

Adriana je takové „živé stříbro v sukni“. Má pořád plno energie, na tréninku je jí plná tělocvična. Svým přístupem a zapálením je příkladem pro ostatní děti. K zápasu jí přivedl starší bratr, který také zápasí. Adriana má už na svém kontě kromě medailí z tuzemských turnajů taky dvě zlaté medaile ze zahraničních turnajů. Vyhrála turnaj v německém Werdau a v polských Krapkowicích.

Veronika Mališová, TJ Lokomotiva Krnov, zápas řecko-římský

Veronika je další z děvčat v zápasnickém oddíle, která potvrzuje, že zápas není jen pro chlapce. Je šikovná v gymnastice, také v soubojích na žíněnce ukazuje, že se poprat s chlapci nebojí. V kolektivu je oblíbená a mezi chlapci získala respekt. Má také na svém kontě stříbrnou medaili ze zahraničního turnaje z polských Krapkowic.

Natalie Varmusová, TJ Lokomotiva Krnov, zápas řecko-římský

Natalie je další z děvčat, které se začalo věnovat zápasnickému sportu. Na tréninku bývá společně se svým bratrem první a se zapálením plní všechny dané úkoly. Svým svědomitým přístupem a zápalem se dotahuje na starší děti.

Erik Hlavatý, TJ Krásné Loučky, fotbal

Erik je brankářem fotbalového družstva mládeže TJ Krásné Loučky. Svým příkladným přístupem jak k tréninku, tak k zápasům je jedním z tahounů mužstva starší přípravky i mladších žáků.

Matěj Jaššo, TJ Lokomotiva Krnov, šachy

Matěj Jaššo je nejmladší nadějí krnovského šachu. V roce 2017 byl zařazen na listinu talentů Moravskoslezského krajského šachového svazu, když ve svém velmi mladém věku už dosáhl výkonnostního ELO přes 1400. Matěj je základním členem prvoligového týmu, další většinu týmových soutěží táhne své družstvo na první šachovnici. V roce 2017 si pro letošní rok vybojoval nominace na Mistrovství ČR hráčů do 10 let, a to jak v krátkých partiích, tak i ve vážném šachu. Prakticky na všech individuálních i týmových turnajích bojuje o medaile, které se mu také i mezi mnohem staršími hráči daří získávat. Matěj má obrovský talent, šachy ho baví a je velmi pracovitý. Krnovu zřejmě po Robertu Cvekovi vyrůstá další mezinárodní šachový velmistr.

Štěpán Imrich, FBC Orca Krnov, florbal

Tadeáš Stříž, FBC Orca Krnov, florbal

JEDNOTLIVEC DO 18 LET

Tomáš Michalec, TJ Lokomotiva Krnov, zápas řecko-římský

Je jedním z nejtalentovanějších mladých zápasníků posledních let. Svým představením na žíněnce vyvolává pozornost všech zúčastněných, neboť nejenže z každého turnaje doveze medaili, ale většinou k ní přidá i pohár za nejtechničtějšího zápasníka turnaje. V roce 2017 se poprvé v kategorii mladších žáků zúčastnil mistrovství České republiky a dal o sobě hned znát. Získal dva tituly, a to v obou zápasnických stylech, v řecko-římském i volném stylu. Tomovým výkonům je však česká republika malá. Zlatou medaili vybojoval na nejprestižnějším turnaji žáků v holandském Utrechtu, kterého se každoročně účastní kolem osmi set zápasníků z více než dvaceti evropských zemí. Další zlatou medaili přidal z německého Thaiheimu a bronzovou medaili si přivezl z chorvatského Ludbregu. To, s jakou chutí chce neustále zápasit, dodává sílu a inspiraci všem jeho oddílovým kolegům.

Marek Pokuta, TJ Lokomotiva Krnov, zápas řecko-římský

Reprezentant České republiky v zápase řecko-římském v kategorii kadetů. Marek už od nejmladší věkové kategorie přípravek patří k zápasníkům, kteří si pravidelně vozí z každého turnaje medaile. Rok 2017 však patřil k jeho nejvydařenějším na mezinárodním poli. Vybojoval titul vicemistra České republiky a zajistil se tím účast v užším výběru české reprezentace. Z přípravných turnajů si z rumunské Bukurešti přivezl krásné 7. místo, z polského Kostrzynu 5. místo a z dánského Arhausu bronzovou medaili. Jeho dosavadním největším úspěchem bylo 14. místo na mistrovství světa v řeckých Athénách, kde se umístil nejlépe z celé české reprezentace. Marek společně se svým otcem nevynechá žádný trénink. Svou zarputilostí a pílí je vzorem pro mladší nadějné zápasníky.

Barbora Říhová, TJ Krnov, plavání

Barbora patří ve své kategorii do špičky kraje i republiky. Nespočet prvních míst na závodech po celé republice a kvalitní výkony jí vynesly nominaci do reprezentace Moravskoslezského kraje na Olympiádu dětí a mládeže 2017. Kromě bodovaných míst a několika nepopulárních bramborových umístění vybojovala bronzovou medaili na trati 100 m motýl. Letní sezonu završila úspěšnou kvalifikací na mistrovství ČR žactva na otevřené vodě a ve své kategorii se stala mistryní ČR v závodě na 5 km. V podzimní části roku dokázala vylepšit osobní rekordy a dosaženými tituly krajských přeborníků se kvalifikovala na mistrovství ČR v bazéně, kde vybojovala 3. místo na trati 100 m motýl. Svými výkony v průběhu celého roku potvrdila, že patří do výběru sportovního centra mládeže severní Moravy.

Lenka Martínková, TJ Krnov, plavání

Lenka svůj poctivý přístup k tréninku zúročila v okresní i na krajské úrovni. Velmi dobrými výkony dosáhla v průběhu roku na spoustu pódiových umístění. V letní sezoně se zúčastnila kvalifikace na mistrovství ČR v dálkovém plavání na Brněnské přehradě. Podmínky startu splnila a na MČR žactva vybojovala bronzovou medaili na trati 5 km. Zlepšováním svých výkonů také v podzimní části roku se kvalifikovala mezi nejlepší žákovské plavce na MČR v bazénových disciplínách. Lenka je úspěšnou reprezentantkou oddílu plavání i města Krnova.

Magdaléna Osadníková, TJ Krnov, plavání

Dvojnásobná mistryně České republiky: na 400 m polohový závod starších žaček a 5 km mladších kadetek na otevřené vodě. Dvakrát stříbrná na mistrovství ČR staršího žactva v disciplínách 100 a 200 m polohový závod. Členka juniorské reprezentace ČR.

Klára Nováková, Squash Klub Krnov

Klára hraje squash od devíti let a za tři roky se dokázala probojovat mezi nejlepší hráče České republiky. Ve své kategorii do 13 let se na celorepublikovém žebříčku pohybuje v první pětici. V letošní sezoně byla Klárka vybrána Českou asociací squashe do širší reprezentace a otevřely se jí dveře do světa. Zúčastnila se čtyř mezinárodních turnajů, z nichž nejlepšího umístění dosáhla na Slovak Junior Open, kde obsadila 4. místo. Od začátku sezony Klárka odehrála 64 zápasů, z nichž 38 vyhrála.

Dominik Menzel, FBC Orca Krnov, florbal

Dominik je kapitánem druholigového družstva dorostenců oddílu FBC Orca Krnov. Trenéři si cení jeho obrovské pracovitosti a píle, která jej neustále posouvá vpřed nejen jako hráče, ale i jako člověka. Zaslouženě patří do dorosteneckého výběru Moravskoslezského kraje, se kterým vybojoval zlatou medaili na nedávné Olympiádě dětí a mládeže. Jeho výkony zaujaly také velké oddíly, které mu nabízí angažmá v nejvyšší dorostenecké soutěži.

Radek Baron, KSK Jalex Team, kulturistika

  1. místo Mistrovství ČR v kategorii Physique dorost, 2. místo na Mistrovství Moravy – kategorie Physique dorost do 18 let.

Daniel Steuer, TJ Lokomotiva Krnov, silový trojboj

  1. místo na Mistrovství mezi muži RAW, 4. místo na mezinárodní soutěži dorost junioři, velká naděje nové generace, reprezentant TJ Lokomotiva Krnov.

Nikol Fojtíková, KSK Jalex Team, fitness

  1. místo na Mistrovství Moravy a 3. místo na Mistrovství ČR v kategorii dorostenky Body Fitness.

 

JEDNOTLIVEC NAD 18 LET

Petr Vítek, Vodní záchranná služba Červeného kříže, vodní záchranářský sport

Petr se výbornými výkony nominoval (1. místo na Mistrovství ČR 2017, 1. místo na Jarní ceně Neratovic 2015, 2. místo na Mistrovství ČR starších juniorů a mužů v Brně 2016) nominoval do14-ti členného týmu reprezentace České republiky na Mistrovství Evropy vodní záchranné služby v Holandsku. Petr musel v nabité konkurenci předvést 100% výkony celkem v osmi záchranářských disciplínách, které byly rozděleny do třech bazénových a pěti mořských disciplín, jež musel Petr natrénovat až na místě samém. I zde předvedl bezchybný a maximálně koncentrovaný výkon a jako nejlepší z české reprezentace na ME získal se svým týmem hned první den stříbrnou medaili v disciplíně SERC. Junioři si pak dále odvezli jednu zlatou, dvě stříbrné a dvě bronzové medaile a tento start na ME patří k nejúspěšnějším v historii českého vodního záchranářství. Město Krnov mělo v českém týmu zastoupení ve dvou reprezentantech.

Dominika Geržová, Vodní záchranná služba Červeného kříže, vodní záchranářský sport

Dominika Geržová do kroužku VZS ČČK nastoupila v lednu 2017 s velmi kvalitními základy plavání, kterému se věnovala. V tomto sportu však nejde pouze o zvládnutí plaveckých disciplín, ale především o záchranu tonoucího, a to jak v bazénových disciplínách, tak také na volné vodní hladině. Dominika se okamžitě vyšvihla na prestižní umístění na Mistrovství ČR v květnu, kde získala 1. místo v celkovém hodnocení a samozřejmě pozornost státního trenéra, který ji okamžitě nominoval na reprezentační soustředění, kde se rozhodovalo o kompletní nominaci na mistrovství Evropy v Holandsku. Tam Dominika předvedla perfektní výkon a v disciplíně plavání v moři s přehledem vybojovala kov nejcennější a stala se mistryní Evropy. Dostala se do finále i v disciplíně 200 m podplavávání plotovitých překážek a vyplavala bronzovou medaili. Svou sbírku skvělých umístění zkompletovala pátým místem na 100 m rescue medley.

Ondřej Miškov, FBC Orca Krnov, florbal

Ondřej patří mezi trojici nejproduktivnějších hráčů Orky všech dob. Byl velkým tahounem týmu v dobách, kdy jeho družstvo slavilo tři mistrovské tituly, tři postupy a prokousalo se až do divize – celostátní soutěže. A tahounem je i dnes. V sezoně 2016/17 se musel potýkat s nezáviděníhodnou rolí hrajícího trenéra, přesto svůj tým vytáhl mezi nejlepší divizní týmy. V poslední sezoně pověsil trénování na hřebík, aby se plně soustředil na hráčskou roli. A bylo to správné rozhodnutí. Dvojice Miškov – Filip se stala doslova zabijákem soupeřových obran. Ondřej si držel neuvěřitelný průměr čtyř bodů na zápas, stal se druhým nejproduktivnějším hráčem a nejlepším nahrávačem v divizi. Táta ročního Maxíka zároveň vypomáhá B-týmu a je suverénně nejproduktivnějším hráčem Moravskoslezského přeboru. I díky jeho schopnostem mohou v mužských týmech získávat zkušenosti mladí hráči.

František Humpula, šipkový sport

V 17 letech se stal Mistrem ČR v kategorii juniorů a tento titul následující rok obhájil v softových šipkách. V listopadu 2015 se stal držitelem titulu Mistr ČR v kategorii dvojic mužů, který v roce 2016 obhájil. Dále v roce 2016 se stal vicemistrem ČR v kategorii jednotlivců mužů. Vloni se stal druhým vicemistrem ČR. Ve steelových šipkách je držitelem titulu Mistra ČR v kategorii jednotlivců mužů pro rok 2016 i 2017 a v kategorii dvojic mužů pro rok 2017. Českou republiku reprezentoval v zahraničí na mistrovství Evropy družstev 2016 v italském Caorle, kde se česká reprezentace umístila na třetím místě, a na ME 2017 v chorvatské Poreči. Tady Česká republika skončila na druhém místě. V roce 2017 se zúčastnil také kvalifikačního turnaje na Winmau World Masters v Londýně.

Jakub Blažek, TJ Lokomotiva Krnov, BK NH Ostrava, BK Opava, BK Kondoři Liberec, BK Prostějov, baketbal

Velký talent, který už ve starším dorostu nastupoval za muže ve 2. lize. A tam se po boku Jana Veselého vypracoval k stabilním hráčům základní rotace týmu. Dobré výkony ve druhé lize mu umožnily přestoupit do prvoligového basketbalu v celku NH Ostrava. Poté se jeho kariéra spojila s Opavou a přerušilo ji jen dvouleté působení v dalším celku nejvyšší soutěže – v Liberci. V Opavě se vypracoval do pozice člena základní pětky a hráče, který nejenže zakončoval z pod koše, ale střílel úspěšně i z dlouhé vzdálenosti. Po 12 letech působení v Opavě přestoupil Jakub zpět do Krnova, kde je absolutní jedničkou v úspěšnosti střelby. Jeho bodový průměr se zastavil po základní části na 27 bodech za zápas.

Petr Strnisko, TJ Lokomotiva Krnov, BK Breda&Wenstein Opava A, BK Opava B, basketbal

Petr Strnisko je odchovancem krnovského basketbalu, který zaujal již od mládežnických kategorií vynikající střelbou. Hrál za mladší i starší dorost ligové soutěže pod vedením Petra Opršala a poté přestoupil do Opavy. Tam většinou pendloval mezi prvním a druhým týmem, kde se vypracoval mezi nejlepší střelce. Po zranění achilovky dlouho nehrál a proto v sezoně 2015/2016 přestoupil zpět do Krnova. Tady i po tréninkové přestávce potvrdil pověst výborného střelce. Petr patří k nejlepším střelcům krnovského týmu s průměrem téměř 20 bodů na zápas, i když na něj soupeři nasazují nejlepší své obránce.

Michal Čarnecký, TJ Lokomotiva Krnov, BK Breda&Wenstein Opava, BK Pardubice, Sluneta Ústí nad Labem, basketbal

S košíkovou začínal pod vedením trenérů Vladimíra Nálepy a Zdeňka Čarneckého, se kterými to dotáhl až do nejvyšší mistrovské soutěže – extraligy staršího dorostu. V další sezoně nastupoval nejen v lize staršího dorostu u trenéra Jana Kovaříka za domácí tým, ale také v extralize za BK NH Ostrava. Poté se stal jedním z klíčových hráčů krnovského družstva mužů ve 2. lize, kde se byl rekordmanem v počtu vstřelených bodů v jednom zápase (46 bodů v zápase s Třebíčí v sezóně 2004/2005). Vynikající výkony v kategorii mužů mu přinesly angažmá v BK Opava, se kterým později postoupil z 1.ligy do nejvyšší soutěže. Po několika výborných sezonách v Opavě přestoupil do BK Pardubice a svou kariéru vrcholového sportovce zakončil ve Slunetě Ústí nad Labem. Vynikající výkony ho přivedly až do reprezentace, kde působil sedm sezon. Na svém kontě má řadu úspěchů ve všech věkových kategoriích, včetně vyhodnocení nejlepších akcí v rámci televizního pořadu Basketmánie. V sezóně 2016/2017 se vrátil do rodného Krnova, kde pomohl týmu mužů k postupu do druhé ligy.

Tomáš Juříček, TJ Lokomotiva Krnov, silový trojboj

V kategorii 74 kg je mistrem ČR v silovém trojboji dresy, mistrem ČR v klasickém trojboji RAW bez dresu, je držitelem 12 národních rekordů v kategorii mužů, sedmi rekordů ČR v kategorii juniorů, momentálně nemá v ČR konkurenci. Zároveň je trenérem nové generace silového trojboje Lokomotivy Krnov.

Vojtěch Fojtík, KSK Jalex Team Krnov, kulturistika a silový trojboj

Úspěšně reprezentoval Krnov na mistrovství Moravy a Slezska (2. místo) a na mistrovství ČR (3. místo) v kategorii kulturistika junioři.

Lubomír Švaňhal, TJ Lokomotiva Krnov, silový trojboj

V kategorii 83 kg obsadil 2. místo na mistrovství Moravy mezi muži RAW a 4. místo v mezinárodní soutěži O pohár starosty města Zbýšov (dorost junioři). Luboš je velkou nadějí nové generace krnovských silových trojbojařů.

NEJLEPŠÍ KOLEKTIV DO 18 LET

Prvoligový mládežnický šachový tým, TJ Lokomotiva Krnov

Složení: Chwistek Karel, Šlachta Jan, Bušos Daniel, Anděl Vít, Kohout Pavel, Jaššo Matěj. Od roku 2017 má Krnov díky vyhrané kvalifikaci poprvé v historii své družstvo v první šachové lize mládeže. Krnovský mládežnický šach má ambice svůj tým v náročné soutěže nejen udržet, ale i během několika příštích let postoupit do nejvyšší šachové extraligy. Na tomto cíli už pracuje krnovské Krajské tréninkové centrum mládeže, které vychovává talenty nejen z Krnova.

Basketbalový oddíl dívek, TJ Lokomotiva Krnov, basketbal – dívky kategorie U12 (ročník 2006 a mladší)

Složení: Barešová Karolína, Hanzelová Aneta, Hellerová Nela, Horáková Vendula, Jedrzejczyková Natálie, Kulhanová Barbora, Mohelníková Eliška, Náplavová Adéla, Ondráková Tereza, Papadopulosová Nicol, Petříková Lucie, Spurná Dominika, Suchánková Veronika, Šimová Melánie, Štíbrová Josephine Sophia, Vítámvásová Lea, Vrobelová Kristýna. Vítězky oblastního přeboru Severní Moravy, mezinárodního Letního turnaje v Ostravě, mezinárodního turnaje Ostrava Cup a Vánoční turnaje ve streetbalu, účastnice Národního finále (Mistrovství ČR), jehož TJ Lokomotiva Krnov byla pořadatelem.

Tým vodní záchranné služby ČČK, pobočný spolek Krnov a družstvo záchranářů do 10 let

Složení: Vojtek Richard, Daniel Sluka, Bára Řezáčová, Veronika Petrová. Družstvo se v roce 2017 účastnilo všech závodů pořádaných celorepublikových svazem Vodní záchranné služby ČČK a to s těmito skvělými výsledky: Jarní cena Neratovic 1.místo, Mistrovství ČR 1. místo, Podzimní cena Neratovic 1. místo, 10.12.2016 – 2. místo. Družstvo mladých záchranářů absolvuje během každého závodu čtyři štafetové disciplíny, přičemž prioritou těchto štafet je záchrana tonoucího. Závodníci musejí dosáhnout nejenom co nejlepšího výsledku plaveckého, ale v převážné většině rozhodují disciplíny vědomostní, jako je zdravověda v teorii i praxi a uzlování. Družstvo podává nejen skvělé výsledky, ale vyniká také svým zápalem, nadšením a přístupem všech členů týmu. Motivuje tím ostatní členy klubu.

HK Krnov mládež, 5. třída, mladší žáci, hokej

Složení: Abíd Adam, Čevela Daniel, Diviš Viktor, Duškevič Jakub, Haničák Matyáš, Klein Thomas, Krvač Ondřej, Kutlák Matyáš, Lerbletier Lukáš, Panáček Martin, Pavlík Matěj, Prokop Sebastián, Sovadina Matěj, Strážnický David, Trávníček Tomáš, Vojkůvka Tomáš, Vrťo Nikolas. V sezoně 2017-18 se krnovští hokejisté v přeboru mladších žáků umístili na 1. místě v rámci moravskoslezského a olomouckého kraje. Prvního základního kola se zúčastňují všechny týmy, ale do nadstavbového „play-off“ kola jdou už jen ty nejlepší. Krnovští mladší žáci poprvé v dějinách krnovského HK porazili velké extraligové týmy, jako jsou Třinec, Vítkovice a Olomouc.

 

NEJLEPŠÍ KOLEKTIV NAD 18 LET

Tým mužů BK Krnov, TJ Lokomotiva Krnov, basketbal

Po deseti letech se objevil BK Krnov opět na stránkách České basketbalové federace v kolonce 2. liga mužů. Hlavní zásluhu má trenér Zdeněk Čarnecký, kterému se podařilo stmelit tým natolik, že to dotáhl v Oblastní severomoravské lize až na vrchol. Hráči se zkušenostmi z ligy, Michal Čarnecký a Petr Strnisko, táhli družstvo za výhrami. Dále se podařilo získat z Opavy dalšího odchovance, Jakuba Blažka. Toto trio se stalo lídrem krnovského týmu, který v základní části ligy nepoznal na domácí palubovce hořkost porážky. Celkově skončilo krnovské mužstvo na vynikajícím druhém místě a čeká ho výhodnější soupeř pro následovné play-off.

Tým silového trojboje TJ Lokomotiva Krnov

Složení: Tomáš Juříček, Jiří Škapa, Jan Pavlíček, Jan Králík. Vybojoval 1. místo na mistrovství Moravy čtyřčlenných družstev a postup do nejvyšší extraligy.

 

NEJLEPŠÍ TRENÉR ROKU

Zdeněk Čarnecký, Lokomotiva Krnov, basketbal

Zdeněk Čarnecký je jedním z trenérů BK Krnov, který se tomuto sportu věnuje celý život. Po ukončení hráčské kariéry se stal trenérem mužstva mužů, které pod jeho vedením začalo s přestavbou a omlazováním týmu. Postupně pak tento tým pod jeho vedením bojoval o nejvyšší příčky v oblastním přeboru. Trénoval také mládež, kde se svými družstvy mladších i starších dorostenců získal 1. místo v lize a tím pádem i postup do extraligy. Po tomto úspěchu si dal delší pauzu, aby v loňské sezoně 2016/2017 převzal opět kolektiv mužů. Ten pod jeho vedením zvítězil v oblastním přeboru a postoupil tak po deseti letech do 2. ligy. A tam si krnovský tým vede nad očekávání velmi dobře. Získal vynikající druhé místo po základní části soutěže a postoupil tak do play-off.

Michal Piskoř, HK Krnov mládež, hokej

Rodák z Opavy s hokejem začal v pěti letech, v osmnácti poprvé hrál za muže HC Slezan Opava (1. liga), následovaly extraligové týmy Kometa Brno, Vítkovice a Třinec (celkem 10 sezon) a opět Opava. Ve 33 letech odešel do Německa, kde hrál za Weiden šest sezon 3. a 2. ligu. Svou aktivní kariéru ukončil v devětatřiceti letech. Vrátil se do Opavy jako trenér mládeže, juniorů a dorostu, později trenér mužů Frýdku-Místku a Opavy. Posledních pět sezón je hlavním trenérem HK Krnov mládež.

OCENĚNÍ ZA CELOŽIVOTNÍ PŘÍNOS PRO ROZVOJ SPORTU

Jiří Kunyt, Sokol Chomýž, fotbal

Pan Jiří Kunyt je členem Sokolu Chomýž od roku 1975 dodnes. Dlouhodobě se podílel nejen na rozvoji mládežnického fotbalu, ale prakticky na celém chodu tohoto oddílu; od těch nejmenších fotbalistů, přes dorost, dospělé až po seniory. Zaslouží si velké poděkování za jeho celoživotní nadšení a srdce bijící pro tento oddíl. Pan Jiří Kunyt byl 20 let předsedou Sokolu Chomýž, v závěru působil jako správce fotbalového hřiště. Pravidelně jsme ho měli možnost také vídávat jako hlavního pořadatele fotbalových klání a různých kulturně společenských akcí v Chomýži.

Petr Stanovský, NEAFO, kopaná

Předností pana Petra Stanovského je celoživotní snaha získat sportovně neorganizované muže k aktivnímu využití volného času. Na podzim roku 1966, kdy sám ukončil aktivní činnost v kopané, se nemohl smířit s myšlenkou, že on, stejně jako mnozí jeho vrstevníci, bude sedět doma se založenýma rukama. Stálo jej to hodně přemýšlení, osobního času i úsilí, ale už v roce 1967 mohl, díky němu, odstartovat 1. ročník krnovské amatérské fotbalové soutěže vžité pod názvem Bundesliga, která se hrála plných 10 let. Přihlásilo do ní svá družstva 18 krnovských podniků a rozpohybovala přes 300 nesportovců. V roce 1977 zájem výrobní sféry o kopanou upadá. Pan Stanovský neváhá. Nechává dohrát Bundesligu a motivuje pro novou soutěž v kopané starší pány. V tomtéž roce, jeho přičiněním, tedy vzniká pokračovatelská soutěž probíhající až do současnosti – Neafo. Tentokrát členy mužstev tvoří štamgasti restaurací a hospod Krnova, okolí a polských Krapkowic, kteří místo pravidelného vysedávání u piva poměřují vždy po celou sezónu své síly a dovednosti na hřišti. Rok 2017 byl pro jedinečnou fotbalovou soutěž neregistrovaných, která nemá ve světě obdoby, padesátou sezónou. Soutěž, kterou pan Stanovský po celou dobu organizoval, pro níž zajišťoval sponzory a vykonával jednoho z rozhodčích, pro kterou po celou dobu vedl podrobnou a časově náročnou agendu a každoročně organizoval společenskou událost – ples Neafa, na němž bylo provedeno vyhodnocení a vyhlášení nejlepších hráčů a družstev. Soutěž, které po padesát let věnoval veškerý osobní čas. Ročník Neafa 2017, včetně plesu, byl však posledním pod jeho patronací. Ve svých sedmdesáti letech, ze zdravotních důvodů, přenechal svůj post mladším. Za osobnost roku 2017 v oblasti sportu byl navržen za 50 let aktivního přínosu pro rozvoj krnovské neregistrované kopané.

Milan Španer, turistika seniorů pod záštitou KOS s. r. o. Krnov

Již deset let se věnuje přípravě a vedení turistických výšlapů konaných celoročně pravidelně v pondělí. Původně byly tyto akce určeny bývalým zaměstnancům KOS s. r. o. Krnov, nyní se účastní zájemci z Krnova i okolí, zejména seniorského věku. Kolektiv turistů si vysoce cenní Milana Španera za nápaditost a pečlivost, s jakou se věnuje sestavování tras, promýšlí dostupnost dopravy, citlivě domýšlí náročnost terénu a počet kilometrů. Zaměřuje se nejen na poznávání Krnovska a jeho okolí, jeho trasy vedou i do zajímavých míst celého kraje. Na trasách upozorňuje na místní pozoruhodnosti, historii kraje, zprostředkovává návštěvy historických objektů, muzeí, drobných výroben apod., domlouvá průvodce s odborným výkladem. Každé pondělí upozorňuje přítomné na zajímavé a přínosné kulturní i společenské akce města Krnova nebo různých krnovských organizací. Pro utužení kolektivu zařizuje přátelské večírky, besedy a podobné zábavné akce.

OCENĚNÍ SPORTOVNÍ KOMISE

Lubomír Velička, TJ Sokol Krnov, nohejbal

Lubomír Velička je již 14. rokem prezidentem Krnovské nohejbalové ligy (KNL). Tuto ligu v podstatě sám organizuje. Probíhá v zimním období v sokolovně, jedná se o 12 celodenních turnajů. V současné době startuje 15 družstev z Krnova a regionu, včetně družstev z Opavy a Rýmařova. Pan Velička je stále též aktivním hráčem, se svými družstvy získal čtyři tituly KNL. Pro propagaci nohejbalu odvedl dlouhodobě vynikající práci. Sám je velmi aktivním sportovcem, sportovcem tzv. tělem i duší, provozuje cyklistiku, fotbal, tenis nebo lední hokej. I v samotném pracovním poměru má ke sportu velmi blízko, protože pracuje na zimním stadionu a podílí se na organizaci jiných soutěží.

Zdroj: MěÚ Krnov