HORNÍ BENEŠOV | Dobrou zprávu pro tisíce lidí z Horního Benešova a okolí má krnovská nemocnice. Té se do nové zubní ordinace podařilo sehnat lékařku, která již ordinuje. První pacienti za sebou mají vstupní prohlídky a další stovky lidí vstupní prohlídky čekají.

Foto: Jiří Krušina

Nápad, jak dostat zubaře do pohraničí, kde jich je kritický nedostatek, dostal před několika lety ředitel krnovské nemocnice Ladislav Václavec.

„Naše nemocnice provozuje 24 oddělení a desítky odborných ambulancí. V rámci senátorských návštěv obcí našeho regionu jsem zjistil, že nejčastějším steskem občanů je kritický nedostatek zubařů. Napadlo mne, že by stálo za zkoušku realizovat projekt ve spolupráci s městy a krajem. Původní myšlenka, které se držíme, byla taková, že město poskytne moderní prostory, náš zřizovatel /kraj/ profinancuje kompletní vybavení zubních ordinací a naše nemocnice je bude provozovat. Velké díky patří vedení Moravskoslezského kraje v čele s hejtmanem Ivo Vondrákem, které dalo projektu zelenou a starostům měst, kteří také šli do jistého rizika,“ sdělil ředitel nemocnice Ladislav Václavec a pokračoval:

„K dnešnímu dni provozujeme zubní ordinace v Břidličné, Vrbně pod Pradědem a Horním Benešově. Dostavuje se ordinace v Krnově, pro kterou hledáme lékaře.“

Do ordinace v Horním Benešově od října nastoupila zubařka Klára Sobotková. „Pocházím z jižní Moravy, studovala jsem a následně i pracovala v Olomouci. Je správné, že se někdo snaží zajistit zubní péči lidem v chudších částech naší republiky a asi i proto jsem na nabídku krnovské nemocnice kývnula. Kromě vděčných pacientů je tady nádherná příroda,“ nechala se slyšet sympatická zubařka.

Starosta Horního Benešova  Pavel König neskrývá z otevření ordinace radost: „Pan senátor Václavec před několika lety dostal skvělý nápad. Netušil jsem, že než-li postavit novou budovu zdravotního střediska a vybavit ordinaci, bude daleko složitější sehnat lékaře. I to se panu řediteli povedlo a já mu za obyvatele našeho města děkuji. Paní zubařce přeji, ať se jí v našem regionu líbí.“

Registrace pacientů do nové zubní ordinace je možná pouze přes informační centrum města Horní Benešov, kam musí občané odeslat či zanést svoji žádost. Ta je následně postoupena zubní ordinaci. „V ordinaci pracuji pouze se sestřičkou, a proto v průběhu dne nemůžeme zvedat telefony a složitě vysvětlovat, jak se k nám mohou lidé registrovat. V pořadníku k dnešku máme přes 2000 zájemců, které si budeme postupně zvát na vstupní prohlídky. S městem a vedením nemocnice jsme domluveni, že upřednostňovat budeme pacienty z Horního Benešova a okolí, jelikož právě město se finančně podílelo na vzniku naší ordinace,“ sdělila zubní lékařka Klára Dostálová.

Šance pro mladé
Krnovská nemocnice by ráda otevřela i další zubní ordinace napříč regionem. „Zubař zde schází více než 15 tisícům obyvatel a další budou odcházet do penze. Proto zvažujeme otevření dalších ordinací, do kterých rádi přijmeme mladé zubaře po dokončení studia. Jsme schopni jim poskytnout nejen špičkově vybavenou ordinaci, odborný dohled, ale také jedinečné podmínky například: krásné bydlení, podíl na zisku ordinace a časem i plné převzetí provozu ordinace,“ dodal Ladislav Václavec.

Zdroj: Sdružené zdravotnické zařízení Krnov