KRNOV | Přibližně stejnou jako vloni očekávají letos návštěvnost pracovnice Turistického informačního centra Krnov. K pondělí 20. listopadu jeho služeb využilo téměř 22 tisíc osob, přičemž za celý loňský rok to bylo 24 201 návštěvníků. A podobně je na tom věž Kostela sv. Martina, na niž vloni vystoupalo 1 671 osob a letos to bylo jen o 41 méně, nebo cvilínská rozhledna, kterou v roce 2022 navštívilo 22 877 osob a letos to bylo téměř 21 tisíc zájemců.

Foto: MěÚ Krnov

„V červnu uplynulo 120 let od jejího otevření, takže bylo také co slavit. Pro děti jsme proto připravili výtvarnou soutěž, kdy každý z účastníků za svůj obrázek rozhledny dostal dárek. Sešlo se jich na sedm desítek a veřejnost si je mohla na podzim prohlédnout za výlohou radniční kavárny,“ popisuje pracovnice TIC Markéta Mintálová s tím, že vrch Cvilín díky své viditelnosti vede i co se celkového zájmu návštěvníků Krnova týče. „O prázdninách jsme pak zaznamenali menší zájem o radniční věž, který se však zvýšil na podzim, kdy se prohlídek účastnilo mnoho školních skupin,“ dodává.

Navzdory ukončení turistické sezony jsou však v Krnově stále památky, které si je možné prohlédnout. Kromě poutního kostela na Cvilíně, je to synagoga, městské muzeum či kostel sv. Benedikta v Kostelci, kde lze domluvit také skupinovou prohlídku, stejně jako radniční věže a kostela sv. Ducha. Své služby samozřejmě nabízí rovněž TIC, které je ve všední dny otevřeno od 9.00 do 17.00 hodin a v sobotu od 9.00 do 13.00 hodin. Zájemci zde kromě rad a doporučení získají také řadu turistických materiálů.

Díky podpoře Moravskoslezského kraje vyšla například brožura Turistická sezona 2023 a došlo k dotisku materiálu o Cvilíně, který byl beznadějně rozebrán. V rámci česko-polského projektu Historické pohraničí jsme vydali povídání o krnovských vilách a mapu k prohlídkovému okruhu po těchto architektonických skvostech,“ vypočítává Markéta Mintálová.

S novými materiály počítají v TIC i v příští sezoně, na kterou se už nyní připravují. Neměla by mezi nimi chybět ani oblíbená skládačka s přehledem atraktivit a možnostmi využití volného času či nové upomínkové předměty. Víc však zatím nesdělíme, aby zůstala nějaká překvapení do nového roku. A snad neprozradíme žádné tajemství konstatováním, že jedním z oblíbených vánočních dárků letos budou vstupenky na nejrůznějších kulturní akce, které jsou u nás rovněž k dostání,“ uzavírá Markéta Mintálová.