KRNOV | Předvánoční čas se v Krnově bude muset obejít bez slavnostního rozsvícení vánočního stromu spojeného s ohňostrojem i doprovodného programu adventních trhů. Důvodem je aktuální nepříznivá epidemická situace.

Foto: Plakát

„Vládní opatření sice doprovodné programy nezakazují, ale akce by se mohlo zúčastnit pouze tisíc osob, které budou splňovat platná hygienická nařízení. To bychom sice mohli zajistit oplocením náměstí a kontrolou, ale nedokážeme si představit, že bychom takto rozdělovali lidi. Vždyť užít si jedinečnou vánoční atmosféru chtějí všichni,“ uvádí Eva Čechová z Městského informačního a kulturního střediska (MIKS) Krnov.

Nesnadné rozhodnutí udělali organizátoři po poradě s vedením města v pondělí 22. listopadu. Od té doby dávají dohromady náhradní plán. „Jako alternativu za zrušený ohňostroj bude více vyzdobené město. Kromě betlému s postavami v životní velikosti, světelné brány a anděla se v centru města objeví další svítící instalace,“ prozrazuje Eva Čechová.

O řadu lákadel z původně plánovaného programu ale obyvatelé města ochuzeni nebudou. „V neděli 28. listopadu večer bude nasvícený vánoční strom, rozsvítí se instalace i betlém a začne výstava za okny radniční restaurace. Na adventních trzích, které se na Hlavním náměstí budou konat o týden později od 5. do 11. prosince, sice zrušíme program, ale kromě stánků bude návštěvníkům k dispozici zvonička, děti uvidí v ohradě ovečky a budou se moct svézt na historickém kolotoči. Vánoční atmosféru navodí reprodukovaná hudba a každý den od 16 do 18 hodin se radnice díky speciálnímu nasvícení obleče do zimního hávu,“ popisuje ředitelka MIKS Petra Manczalová. Uskuteční se také videomaping, který je připraven na 18. a 19. prosince vždy od 16.30 do 18.00 hodin. „Ve čtvrthodinových intervalech se budou střídat projekce na budově radnice v různých vánočních tématech,“ upřesňuje Eva Čechová.

Beze změny zůstává i rozsvícení vánoční výzdoby ve městě, která se poprvé rozzáří první adventní neděli, tedy 28. listopadu, a to společně s vánočním stromem. Ten bude vzhledem k jeho špatnému zdravotnímu stavu letos nazdoben naposledy a od příštího roku se počítá s živým stromem, jež bude umístěn v ploše náměstí, jak tomu bývalo dříve. „Stejně jako v minulých letech rozsvícení vánočního stromu podpořila Skupina ČEZ, a to formou finanční podpory ve výši 20 tisíc korun, za což jí moc děkujeme,“ uzavírá Aneta Janoušková z odboru rozvoje města.

Zdroj: MěÚ Krnov