KRNOV | V areálu Karnoly v těchto dnech finišují práce na odstranění havarijního stavu konstrukce objektu dezinatury, kde v prosinci 2017 úmyslně založený požár poničil vzácnou vzorkovnu látek se vzorníky, dezénovými knihami a historickými stroji. 

Foto: MěÚ Krnov

 

Opravy za 14,6 milionu korun mimo jiného zahrnují výměnu podlah, stropů, trámů, sloupů, oken i dveří poškozených požárem nebo provedení omítek, výmaleb a kompletních rozvodů elektroinstalace. Jelikož se jedná o národní kulturní památku, dohlíží na práce památkáři, kteří mají některé dodatečné požadavky.

„Například bylo zjištěno, že ostění u ocelových oken se v rámci patra u každého okna liší. Z tohoto důvodu bylo navrženo památkáři sjednocení hloubky a šířky ostění jednotlivých oken a jejich přezdění a posun jednotlivých oken. Rovněž na základě požadavku pracovníků památkové péče musel být strop v druhém nadzemním podlaží proveden jako pohledový z podlahových fošen a bylo u nich nutné provést protipožární ochranu,“ uvedl Pavel Hanzel z odboru investic a správy majetku.

Práce by měly skončit do 31. října letošního roku, což je o tři měsíce později, než bylo dohodnuto původně. „Na termín dokončení má vliv především velký nedostatek stavebních materiálů, když dodací lhůty u některých komodit se protáhly na dva až tři měsíce. Příkladem může být třeba materiál pro zateplení vnitřních prostor, který zhotovitel objednal ihned po podpisu smlouvy o dílo. V požadovaném množství byl ale k dispozici teprve v červenci,“ řekl Pavel Hanzel.

Po ukončení oprav bude následovat obnova strojů do pohledového stavu, o kterou se postarají bývalí karnoláčtí seřizovači Josef Vojkůvka, Rudolf Klimenko a Jiří Šurman. Dezinatura by pak měla být veřejnosti přístupná v omezeném rozsahu, u příležitostných prohlídek.

Zdroj: MěU Krnov