MSK | Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje (HZS MSK) zajistil od středy 26. března 2020 do čtvrtečního odpoledne 2. dubna 2020 převoz svými vozidly celkem 66 českých občanů z Ostravy do svých domovů ve všech šesti okresech Moravskoslezského kraje. Cestující se předtím museli složitě vracet z Evropy i amerického kontinentu kvůli koronavirové pandemii.

Foto: HZS MSK

Autobus Transdev za tuto dobu převezl z Ostravy domů – rovněž za zvýšených hygienických opatření – celkem 51 občanů, další dvě osoby odvezla domů Policie ČR. Po „vlastní“ ose – díky vozidlům příbuzných a známých – odjelo z Ostravy domů celkem 26 osob.

Z toho vyplývá, že především autobusy Policie ČR, ale i dalších dopravců, přivezly z Prahy a Brna (především) do Ostravy k hygienickému odbavení celkem 145 osob. Všechny prošly na parkovišti naproti Domu kultury Ostrava a při dalších příjezdech v ústraní železničního nádraží Ostrava-Svinov individuálním jednáním s hygienikem Krajské hygienické stanice v Ostravě o podmínkách karantény. A přesuny cestovatelů z našeho kraje domů čtvrtkem rozhodně nekončí…

Pro komfortní práci střídajících se hygieniků uzpůsobili hasiči své mobilní operační středisko v užitkovém automobilu Ford přímo na parkovišti u Domu kultury či u svinovského nádraží. V prvním případě (středa 26.3.) hasiči cestovatele ještě odváželi velkým hasičským autobusem, ve zbývajících případech jedním či dvěma moderními vozidly VW Transporter.

Podle svých možností přijížděl repatriované občany testovat speciální tým ZZS MSK, a to odběrem krve z prstů po bodnutí a promačkání, aby se ven dostala kapka krve. „Já jsem zedník, já jsem zvyklý,“ poznamenal ve čtvrtek 2.4.2020 po poledni jeden z cestovatelů, když jej zdravotník upozornil na to, že by ho toto bodnutí a promačkání prstu mohlo bolet. Ani děvčátko, které se vracelo před několika dny s rodiči z ciziny, neuronilo ani slzičku a jen zvědavě pozorovalo okolostojící hasiče, maskované rouškami, respirátory či ochrannými obleky, respirátory, brýlemi a rukavicemi (tedy řidiče Transporterů).

Ještě v jiném režimu repatriace už v sobotu 21. března 2020 ráno vyzvedl hasičský autobus 26 českých turistů, vracejících se z Afriky, přímo na letišti v polských Katovicích. Za obdobných bezpečnostních opatření jako v těchto dnech je za dvě hodiny převezl zpátky na území České republiky a vyložil v Karviné.

Zdroj: Petr Kůdela, tiskový mluvčí HZS Moravskoslezského kraje