MSK | V uplynulých třech dnech se téměř dvacítka hasičů – leteckých záchranářů z řad Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje vystřídala při výcviku s vrtulníkem.

Foto: HZS MSK

„Cvičení bylo zaměřeno na záchranu osob z vody pomocí palubního jeřábu stroje Bell 412EP. Jeho provozovatelem je Letecká služba Policie České republiky, vrtulník střídavě slouží na základně v Brně a v areálu stanice HZS MSK v Ostravě – Zábřehu,” informoval Jakub Kozák, zastupující tiskový mluvčí HZS Moravskoslezského kraje.

Místem výcviku bylo nové uměle vytvořené jezero na rekultivované haldě v ostravské části Hrabůvka. „Zkušení piloti nejprve nízko nad hladinou vysadili do vody samotného záchranáře, který zajistil topícího se figuranta a při dalším obletu již k oběma soustředěným mužům obsluha palubního jeřábu spustila nebojácného zachránce, který zajistil finální vytažení z vody na palubu,” sdělil dále Kozák.

„Zásahy ve výškách s využitím vrtulníku vyžadují kvalitní výcvik a pravidelné seznamování s možnostmi, postupy i riziky. Specialisté z řad hasičů – leteckých záchranářů jsou ve struktuře HZS Moravskoslezského kraje dislokování především na stanici v Ostravě – Porubě, která je v rámci kraje předurčena pro všechny typy zásahů ve výškách a nad volnou hloubkou,” sdělil závěrem Kozák.

MAREK HIŠER
Externí spolupracovník zpravodajství STA Bruntálsko.

Chci dostávat čerstvé zprávy z našeho regionu

Děkujeme za Vaše přihlášení.