OPAVA | Hasiči z opavské stanice HZS MSK zasahovali v neděli 17. února 2019 půl hodiny po poledni spolu s posádkami Zdravotnické záchranné služby MSK v Opavě u úniku oxidu uhelnatého v bytě.

Foto: ZZS MSK

Po příjezdu na místo události se již zdravotníci starali o jednu osobu v bezvědomí. „Hasiči i přes probíhající přirozené odvětrání naměřili v koupelně koncentraci ve výši 130 ppm. Hasiči pomohli záchranné službě s ošetřením dalších nadýchaných osob, měřili saturaci a podali kyslík k dýchání. Do nemocnice bylo poté odvezeno všech šest obyvatel bytu. Zasahující jednotka v průběhu zásahu uzavřela přívod plynu do spotřebiče a vyloučila ho z užívání až do provedení odborné kontroly,” informoval Jakub Kozák zastupující tiskový mluvčí HZS Moravskoslezského kraje.

„Oxid uhelnatý je hořlavý, bezbarvý, jedovatý plyn. Mezi hasiči bývá nazýván tichým zabijákem, není totiž ani vidět ani cítit a již při velice malých koncentracích se pevně navazuje na krevní barvivo namísto kyslíku. Krví je pak roznášen po celém těle, vytlačuje kyslík a dochází k tragické otravě. Tento plyn zaujímá první místo mezi náhodnými otravami v Evropě,” upozorňuje Kozák.

KAROLÍNA ŠŤASTNÁ
Externí spolupracovník zpravodajství STA Bruntálsko.

Chci dostávat čerstvé zprávy z našeho regionu

Děkujeme za Vaše přihlášení.