MSK | Týmy zdravotnické záchranné služby se spolu s ostatními složkami integrovaného záchranného systému účastnily v pátek 8. září ve večerních hodinách zásahu u požáru domova pro seniory v Ostravě. Pracovníci operačního střediska ZZS byli o události informováni krátce před jednadvacátou hodinou. Na místo události byly vyslány celkem čtyři posádky záchranářů, a to včetně týmu pro speciální činnosti.

Foto: HZS MSK

„Evakuováno muselo být do společenské místnosti v přízemí DPS celkem 62 osob, osm z nich bylo ošetřeno a dvě musely být odvezeny do zdravotnického zařízení.  Zničena byla gumoplastová střešní krytina i s polystyrenovým zateplením pod ní na části střechy – asi na ploše 20 x 15 metrů. Příčina vzniku požáru ani škoda zatím nebyly stanoveny,“ informoval mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.

„Hasiči dostali oheň pod kontrolu za necelou půlhodinu, a to hašením jak ze střechy, tak dvěma automobilovými žebříky. Oheň tak stačil zničit pouze střešní krytinu a polystyren, hlouběji do střešní a stropní konstrukce se nedostal,“ řekl dále Kůdela.

Hasiči ve spolupráci s dalšími složkami IZS (ZZS MSK, Policie ČR, Městská policie Ostrava) evakuovali všechny obyvatele domova do přízemí, včetně imobilních. Po uhašení se mohli senioři vrátit v doprovodu zasahujících zpět do svých pokojů, s výjimkou pokojů v nejvyšším patře, zasažených hasební vodou. Osoby z nejvyššího patra byly přemístěny na jiné pokoje v rámci DPS.

„Vzhledem k více než šesti desítkám evakuovaných obyvatel domova byla jedna z posádek ZZS určena k třídění postižených a zjištění jejich možných zdravotních obtíží v souvislosti s požárem. Postup záchranářů tedy probíhal na základě zásad používaných pro situace hromadného postižení zdraví. Týmy záchranné služby postupně ošetřily celkem osm seniorů, naštěstí vesměs s méně závažnými obtížemi. Jednalo se například o drobnější poranění hlavy, kolapsový stav, dechové obtíže, nevolnost a další,“ sdělil mluvčí záchranářů Lukáš Humpl.

„Šest pacientů mohlo být po poskytnutí odborné zdravotnické pomoci ponecháno na místě, dvě ženy pak záchranáři transportovali do ostravské Městské nemocnice. Zásah zdravotnické záchranné služby v souvislosti s požárem byl ukončen po dvou hodinách, krátce po třiadvacáté hodině,“ řekl závěrem Humpl.