MSK | Ve čtvrtek 23. února 2023 proběhla v Moravskoslezském kraji dopravně bezpečnostní akce, která byla vyhlášena v rámci preventivního opatření k zajištění bezpečnosti a plynulosti silničního provozu. Akce byla zacílena na veškeré protiprávní jednání řidičů, zejména na věnování se plně řízení, dodržování zákazu požívání alkoholických nápojů a jiných návykových látek a v neposlední řadě také na dodržování nejvyšší povolené rychlosti. 

Foto: Policie ČR

Dopravní akce se zúčastnilo přes 200 policistů ze služby dopravní i pořádkové policie. Celkem bylo zkontrolováno 1945 vozidel. Zaznamenáno bylo 371 dopravních přestupků, z toho 349 jich bylo vyřízeno v příkazním řízení v souhrnné výši 176 800 korun. Příslušnému správnímu orgánu oznámili 22 přestupků. 

Nejčastější prohřešek u řidičů byl telefon za jízdy a to v 62 případech. Jen o něco méně řidičů zřejmě zapomnělo sundat nohu z plynu a v 54 případech překročili povolenou rychlost. Nevyhovující technický stav vozidla policisté zjistili ve 48 případech a ve 34 případech osoby ve vozidle nepoužili bezpečnostní pás.

Čtyři řidiči se před samotnou jízdou posilnili alkoholem, což potvrdili také dopravní policisté z Bruntálu, kteří zastavili vozidlo značky Škoda Fabia v obci Město Albrechtice. Policisté vyzvali 30letého řidiče k předložení dokladů potřebných pro provoz a řízení motorových vozidel a následně provedli také dechovou zkoušku na alkohol. Už při samotné kontrole však z řidiče cítili závan alkoholu, proto zřejmě nebyli překvapeni ani samotným výsledkem. Naměřená hodnota vykazovala pozitivní výsledek a to přes 2,70 promile alkoholu v dechu. Řidiči byla na místě zakázána další jízda s vozidlem a v dané věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Řidič s policisty spolupracoval a přiznal, že před jízdou požil alkohol.

I nadále policisté v Moravskoslezském kraji budou průběžně provádět dohled nad silničním provozem.

Foto: Policie ČR

Foto: Policie ČR

Zdroj: Policie ČR