MSK | Policisté z dopravní i pořádkové policie se v minulém týdnu zapojili hned do dvou dopravně bezpečnostních akcí, které proběhly v našem kraji. V pondělí se policisté zaměřili zejména na kontroly spojené s dodržováním zákazu požívání alkoholických nápojů a jiných návykových látek. V rámci druhé akce se pak v průběhu celého pracovního týdne soustředili především na viditelnost chodců a cyklistů. Kromě toho policisté dohlíželi také na dodržování všech pravidel v silničním provozu.

Foto: Policie ČR

Během obou těchto akcí bylo zkontrolováno více jak 4000 vozidel a zjištěno 842 přestupků.  Policisté odhalili celkem 18 řidičů, kteří za volant usedli po požití alkoholických nápojů. Ve 13 případech se jednalo o přestupkové jednání, u 5 řidičů však naměřená hodnota vykázala přes jedno promile alkoholu v dechu a jsou tak podezřelí ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Pozitivní test na přítomnost jiných návykových látek pak mělo dalších 14 řidičů. 

Mezi ostatními zjištěnými přestupky byl nevyhovující technický stav u 175 vozidel, 126 řidičů za jízdy telefonovalo a 41 osob nebylo připoutáno bezpečnostním pásem. V 31 případech pak řidiči překročili povolenou rychlost a v 11 případech vyjeli na zpoplatněnou komunikaci bez platné dálniční známky.

U chodců pak bylo zjištěno celkem 102 a u cyklistů 33 přestupkových jednání. Co se týče viditelnosti, policisté zkontrolovali v silničním provozu mimo obce za snížené viditelnosti 209 chodců, z toho jich 6 bylo bez povinných reflexních prvků. Také u cyklistů byla zjištěna pochybení, kdy celkem 26 jich nebylo řádně osvětleno. Na některých místech se lidé mohli setkat také s policejními preventisty, kteří upozorňovali na důležitost a význam reflexních prvků a současně je chodcům a cyklistům rozdávali.

Z celkového počtu odhalených přestupků jich policisté vyřešili 801 blokově příkazem na místě v částce přes 370 tisíc korun a zbylých 41 oznámili příslušnému správnímu orgánu.

Zdroj: Policie ČR

Foto: Policie ČR