KRNOV (FOTO) | Několik desítek profesionálních hasičů (HZS MSK) zdravotníků ZZS MSK, policistů ČR, zaměstnanců krnovské nemocnice (Sdružené zdravotnické zařízení Krnov) a Krajské hygienické stanice v Ostravě se zapojilo do čtvrtečního (7.listopadu 2019) taktického cvičení v areálu nemocnice, zaměřené na záchranu pacienta s vysoce nakažlivou nemocí MERS i na to, aby tato neznámá nákaza neohrozila další obyvatele Krnova.

Muž se zdravotními obtížemi, který cestoval několik týdnů po Saúdské Arábii, kde se zřejmě nakazil, skončil v izolačním pokoji nemocnice, kde byla stanovena předběžná diagnóza. Musel pak být uložen hasiči a zdravotníky v ochranných protichemických oděvech do přenosného biovaku (bioboxu) a – po průchodu biovaku s pacientem pečlivou dekontaminací – odcestoval sanitkou do pražské Nemocnice Na Bulovce v doprovodu dvou policejních vozů.

 

Dekontaminační sprchou musela projít také ošetřovatelka pacienta, rovněž všichni záchranáři v protichemických oblecích. Hasiči pak museli dekontaminovat izolační pokoj i celou cestu bioboxu s pacientem a jeho zachránci.

 

Do Nemocnice Na Bulovce bylo v posledních pěti letech odvezeno v biovaku s podezřením na různé typy vysoce nakažlivých nemocí celkem pět osob z území ČR, z toho dvě z Moravskoslezského kraje – odtud naposledy loni v prosinci (z FN Ostrava). Ani jedno podezření se naštěstí nepotvrdilo.

 

Náměstek pro léčebnou péči SZZ Krnov prim. MUDr. Bronislav Sedláček uvedl: „V novodobé historii krnovské nemocnice šlo o největší cvičení tohoto typu, kdy na místě zasahovali hasiči, policie, záchranáři, pracovníci Krajské hygienické stanice a zároveň tým našich zdravotníků. Vzhledem k tomu, že je stále větší hrozba zavlečení závažného infekčního onemocnění do České republiky, jsou tato cvičení důležitá. Jen tak se může personál zdravotnických zařízení připravit na mimořádnou situaci. Za vedení nemocnice děkuji všem cvičícím složkám za neskutečně profesionální přístup.”

 

Podle ředitele bruntálského územního odboru Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje Jiřího Patrovského šlo o první takové cvičení na území okresu Bruntál. „Vyzkoušeli jsme si společně se zdravotníky několik speciálních postupů a prostředků a samozřejmě vzájemnou komunikaci během časově náročného zásahu. Budeme teď mnohem lépe připraveni na případné pacienty s vysoce nakažlivými nemocemi,“ dodal ředitel.

 

Zdroj: Petr Kůdela, tiskový mluvčí HZS Moravskoslezského kraje

REDAKCE STA on EmailREDAKCE STA on FacebookREDAKCE STA on InstagramREDAKCE STA on Twitter
REDAKCE STA
Redakce zpravodajství STA Bruntálsko přináší každodenní aktuální informace z bruntálského regionu, ale i Moravskoslezského kraje.

Chci dostávat čerstvé zprávy z našeho regionu

Děkujeme za Vaše přihlášení.