OPAVSKO (FOTO) | Profesionální hasiči (HZS MSK) z Opavy se zapojili ve čtvrtek 21. února 2019 do taktického cvičení, zaměřeného na záchranu pěti živých tvorů při požáru v jezdeckém klubu v opavské části Kateřinky. Ze zakouřené stáje zachránili celkem tři koně a dva poníky, které odvedli do bezpečí. Na odvětrání vnitřních prostor použili po uhašení ohně přetlakový ventilátor.

 

V objektu jezdeckého klubu se samovznítilo uskladněné seno v budově, kde se zároveň nacházejí stáje s koňmi. Ohně si všiml zaměstnanec, který vzniklou událost nahlásil prostřednictvím tísňové linky hasičů (150) na krajské operační a informační středisko (KOPIS) hasičů. Chovatelé nebyli schopni, kvůli silnému zakouření stájí, sami evakuovat koně před příjezdem hasičů.

Do areálu jezdeckého klubu dorazila po vyhlášení poplachu celkem čtyři vozidla z opavské stanice Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK), včetně automobilového žebříku AZ 37 MB Metz, celkem 12 hasičů. Ohrožení zvířat bylo patrné z kouře, který vycházel z vrat stáje.

„Hasiči při průzkumu v dýchacích přístrojích objevili uvnitř stájí „pouze“ živá zvířata, naštěstí žádného zraněného chovatele. Krásné koně a poníky co nejrychleji vyvedli z hustého kouře, když je uklidňovali, a předávali je zaměstnancům jezdeckého klubu. Požár uhasili jedním vodním proudem C. Budovu hasiči vyvětrali přirozeným způsobem a přetlakovým ventilátorem,“ informoval mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.

„Cílem hasičského cvičení bylo procvičit základní návyky a prohloubit zkušenosti při zásahu s evakuací a záchranou zvířat, rovněž spolupráci zasahujících hasičů se zaměstnanci jezdeckého klubu při evakuaci koní,“ uzavřel mluvčí Kůdela.