BRUNTÁL | Světoznámý krajinářský architekt Herbert Dreiseitl opět navštívil Bruntál, tentokrát pracovně. Svou vizi „Bridging the Gap“ představil městským zastupitelům. Na plánu budoucí podoby Bruntálu chce spolupracovat s předními zahraničními univerzitami.

Foto: MěÚ Bruntál

Herbert Dreiseitl a jeho manželka Bettina se během zdejší poslední návštěvy potkali také s propagátorkou a popularizátorkou krajinářské architektury Zuzanou Ambrožovou a architektem Přemyslem Kokešem. Oba experti, mimo jiné, přednáší studentům architektury Mendlovy univerzity v Brně a budou se spolu s nimi plánem rozvoje města Bruntálu zabývat.  Se studenty na univerzitě ve Stuttgartu nyní jedná také Herbert Dreiseitl. Světově uznávaný odborník se zároveň snaží zapojit projekt do některého z podpůrných programů Univerzity Harvard.

Máme jedinečnou možnost v Bruntále využít zkušenosti z celého světa, řekl v pondělí 30. května starosta Bruntálu Petr Rys, na setkání Herberta Dreiseitla a jeho týmu s městskými zastupiteli. Seznámil je s projektem, jenž by mohl dát podobu městu Bruntálu v roce 2070. Mělo by jít o plán nezávislý na garnituře, realizovaný napříč volebními obdobími.

Součástí programu schůzky se zastupiteli bylo i vyhodnocení anonymního dotazníku, který vyplnilo 339 studentů zdejších středních škol. Otázky byly cílené na jejich současné pocity ze života v Bruntále a jejich plány. O své představě budoucí podoby města bude mít možnost hovořit i širší veřejnost.  Brzy se uskuteční další setkání, tentokrát s bruntálskými podnikateli a zástupci zájmových skupin. „Vy si musíte nadefinovat, kde chcete žít a jak to město má vypadat za třicet let, aby se vám tady dobře žilo,“ řekla bruntálským městským zastupitelům Zuzana Ambrožová.

Herbert Dreiseitl v Bruntále opět strávil několik nabitých dnů. Důkladně prošel město a navštívil střední školy. Další návštěvu zde má v plánu v září.

Světoznámý krajinářský architekt poprvé do Bruntálu zavítal v roce 2019, poté co se na konferenci v New Orleans zmínil Zuzaně Ambrožové, že jeho rodiče pochází z Bruntálu. Spolu pak město navštívili a nabídli možnost spolupráce v rozvoji města. Kvůli koronavirovým omezením byla další setkání možná až nyní.

Zdroj: MěÚ Bruntál

top