BRUNTÁL | Město Bruntál se vydává cestou šetrnosti k životnímu prostředí i v takové oblasti, jako je pořádání kulturních a společenských událostí. Od 1. října se při nich stane samozřejmostí používání vratných kelímků.

Foto: STA Bruntálsko

Pouze to, že při objednání pití dostane nápoj ve vratném zálohovaném kelímku, při koupi dalšího pití namísto použitého dostanou nápoj v čistém kelímku – a po dopití nakonec kelímek odevzdá stánkaři, který mu vrátí zálohované peníze.

„Očekáváme výrazné zlepšení problému s nepořádkem na veřejných prostranstvích, stejně jako je tomu již ve městech, která se touto problematikou taktéž zabývala, a zavedení tohoto opatření kvitují. Dále reagujeme na nové podmínky vyplývající ze směrnice Evropského parlamentu a Rady EU 2019/904 ze dne 5. června 2019,“ říká místostarosta města Bc. Martin Henč.

Vratné kelímky jsou nejen ekologickým řešením, ale i věcí k praktickému užití, neboť mají klip, díky němuž se snadno nosí. V neposlední řadě jsou hygienické, odolné a bezpečné, udržují nápoj teplý, nebo naopak studený. Kelímky budou k mání v různých velikostech a s různými potisky.

Město Bruntál usnesením rady z 21. srpna letošního roku schválilo nové podmínky stánkového prodeje a s nimi i povinnost používání vratných plastových kelímků pro všechny prodejce na akcích organizovaných městem od 1. října 2019.

Ještě v letošním roce se jedná o akci Večerní běh Bruntálem v pátek 11. října, Rozsvícení vánočního stromu v pátek 29. listopadu a poté již tradiční Setkání u Vánočního stromu ve dnech 11. a 12. prosince.

Podrobné informace k používání vratných kelímků předá stánkařům před akcí společnost DuBa PRO s.r.o., zastoupená Janem Dubovským (tel: 725 743 298, e-mail: info@bavimeseekologicky.cz), s níž město uzavřelo smlouvu týkající se zajištění vratných kelímků a všech souvisejících činností.

Zdroj: MěÚ Bruntál