BRUNTÁL | Budova bruntálského Centra sociálních služeb pro seniory Pohoda se v minulých týdnech zazelenala. Zřízení zelených fasád je součástí výzkumu inovativního regulovatelného systému zateplení a ochlazení budov ekologickým způsobem.
Soukromá společnost v rámci svého oddělení vědy a výzkumu zkoumá od roku 2019 ve spolupráci s výzkumnými organizacemi a vysokými školami možnost využití zelených vertikálních fasád a zelených střech v rámci systému zateplení a ochlazení obálky zejména starých panelových domů.
Systém zelených fasád a střech je zkoumán na třech instalacích, a to na výzkumné věži v rámci areálu zahradního centra Gardenpolis Bruntále, dále na výzkumné stěně průmyslové výrobny haly ve Zlatých Horách a konečně na stěnách panelových domů na objektech Centra sociálních služeb pro seniory Pohoda Bruntál.
Město Bruntál poskytlo společnosti plochy na panelových domech centra Pohoda do pronájmu v rámci doby trvání výzkumu. Projekt ale není městem Bruntál nijak spolufinancován.
Bruntál se tak stává jedním z mála měst v ČR, kde jsou zelené fasády instalovány a zkoumány. Projekt také skvěle zapadá do právě zpracovávané studie Bridging the Gap – Vize města Bruntálu 2070 pod vedením světově uznávaného krajinářského architekta Herberta Dreiseitla
„Zelené střechy a zelené fasády obecně přispívají ve městech k odstranění tepelných ostrovů, ochlazení střech a fasád v létě a prostřednictvím nově vyvinutého systému zateplení a ochlazení obálky budov vytvoří prostor, který snižuje hlučnost prostředí, zachycuje a snižuje prašnost a vytváří řadu pozitivních vlivů,“ řekl Michael Svoboda ze společnosti.
Upřesnil, že mezi pozitivní vlivy patří snížení teploty v rámci městského mikroklimatu, zvýšení absorpce dešťové vody, filtrování škodlivých látek z ovzduší a zlepšení kvality okolního prostředí, zvýšení vzdušné vlhkosti v okolí. Dojde také ke zlepšení izolačních vlastností budovy a snižování energetických nákladů na vytápění a chlazení. Zeleň je současně prostředím pro hmyz a jiné živočichy, což posiluje místní ekosystémy a podporuje biodiverzitu v urbanizovaných oblastech. Přítomnost zelených ploch na budovách také zlepšuje estetiku města a má pozitivní vliv na psychický stav obyvatel.
„Na panelových domech Centra sociálních služeb Pohoda bude probíhat v dalších letech měření hlučnosti, prašnosti a pomocí termokamery na dronu měření vlivu zelených stěn a střech na okolí panelových domů a následné porovnání s domy bez této instalace,“ upřesnil další postup Michael Svoboda. „Těšíme se, že můžeme být součástí tohoto inspirativního projektu, který má potenciál radikálně zlepšit naše město pro budoucí generace,“ dodal.
Podporu projektu vyjádřil také bruntálský místostarosta Petr Rys, který má na starosti odbor správy majetku, investic a dotací. „Spolupráci jsme zahájili už v roce 2020 a kontinuálně pokračuje v podobě podpory projektů, které mohou přispět nejen ke zlepšení životního prostředí, ale taktéž zvýší atraktivitu městských budov,“ uvedl místostarosta.
Zdroj: MěÚ Krnov