BRUNTÁLSKO | Národní geopark Krajina břidlice, jehož součástí je také město Bruntál, získal ocenění. Vznik geoparku, k němuž došlo vloni, byl vyhodnocen Nejlepším počinem roku 2022 v oblasti cestovního ruchu v Moravskoslezském kraji.

Foto: krajinabridlice.cz

Slavnostní vyhlášení ocenění se uskutečnilo v rámci veletrhu cestovního ruchu v sobotu 5. března v Ostravě. Druhé místo v kategorii Osobnost cestovního ruchu Moravskoslezského kraje získal člen Krajiny břidlice a starosta města Budišov nad Budišovkou Patrik Schramm. Prostřednictvím veřejného hlasování získala 3. místo v kategorii „Nejoblíbenější cyklostezka, trail či běžecká trasa“ cyklostezka Moravice. Stezka je rovněž součástí geoparku a vede údolím řeky Moravice od Opavy až po vodní nádrž Kružberk.

 

Na území geoparku Krajina břidlice se nachází řada unikátních a pro turisty zajímavých míst. V Bruntále to je Uhlířský vrch a v okolí jsou to Lávový proud u Meziny, Venušina sopka, Razovské tufity a Velký Roudný. Vznik národního geoparku inicioval zapsaný spolek Krajina Břidlice, jehož je město Bruntál členem. „Díky členství v Krajině břidlice jsou zdejší sopky součástí nově vzniklého geoparku, což je přínosné pro rozvoj zdejšího turistického ruchu. Díky tomuto spolku máme také možnost spolupracovat s řadou odborníků, kteří nám například nedávno pomáhali při průzkumu šachet bruntálského lomu, který bychom chtěli v budoucnu zpřístupnit i veřejnosti,“ konstatoval starosta Bruntálu Martin Henč.

 

Spolek je velmi aktivní. Organizuje turistické a kulturní akce, vzdělává a propaguje činnosti související s historií těžby břidlice v oblasti Nízkého Jeseníku. Například vloni v dubnu spolek Krajina břidlice zahajoval turistickou sezónu na Uhlířském vrchu. V květnu tamtéž, v rámci akce pořádané SVČ Bruntál, pořádal ukázky stříhání břidlice. Letos se Bruntál zapojí do sympozia Národního geoparku Krajiny břidlice, kdy pozvaní hosté navštíví zajímavá místa v kraji a seznámí se s nově vzniklým geoparkem.

Zdroj: MěÚ Bruntál

Více o Geoparku Krajina břidlice na www.krajinabridlice.cz