BRUNTÁL, ŠUMPERK | 12. května každého roku se slaví Mezinárodní den sester a ošetřovatelek, který byl zaveden již v roce 1965. I dnes, po 58 letech, je práce zdravotních sester nenahraditelná a neodmyslitelná. Svůj den si připomněly také sestry v AGEL Transfúzní službě, jejichž práce se liší od praxe v lůžkovém či ambulantním zařízení.
Práce na Transfúzní službě je pro zdravotní sestru velmi rozmanitá. Ta totiž odběrovým sálem rozhodně nekončí. Jelikož se odebraná krev musí dále zpracovat na transfúzní přípravek, začíná tak sestrám „druhá“ směna u nezbytné administrativy, zpracování, zmrazování krevní plazmy, značení, skladování a mnoha dalších úkonů. Do AGEL Transfúzní služby se pro zpracování sváží i odebraná krev z mnoha nemocnic v Olomouckém a Moravskoslezském kraji. Sestře tak denně „projde“ rukami i desítky litrů krve a plazmy.
„Už jako malá holka jsem si často hrála na zdravotní sestřičku. Vzor jsem měla ve své mamince, která je také zdravotní sestra,“ odpovídá na otázku, proč si pro svou profesní dráhu vybrala právě zdravotnictví, všeobecná sestra z AGEL Transfúzní služby Blanka Podzimková a pokračuje:
„Dětské hry se od reality dost liší, ale i přesto mě práce sestry stále baví. Na Transfúzce pracuji 22 let a ráda jsem mezi lidmi. Najdete mě na odběrovém sále, v evidenci dárců, na pozici posuzování kritérií u dárců k odběru krve i krevní plazmy, nebo i v úseku expedice. Moje práce je pestrá a vyslechnu při ní mnoho lidských příběhů. Sama jsem také dárcem krve a těší mě, že mohu někomu zachránit život.“
Stejně jako celá Skupina AGEL, tak i AGEL Transfúzní služba se připojuje ke gratulaci všem zdravotním sestrám i dalším nelékařským pracovníkům, kteří obdrží jako poděkování čokoládové překvapení. „Velmi si vážíme práce a profesionálního přístupu našich sestřiček k dárcům. Bez nich by nebylo možné zajistit výrobu a dodání transfúzních přípravků pro potřeby nemocných. Děkujeme vám milé dámy a pánové,“ sdělil Václav Kokeš, předseda představenstva AGEL Transfúzní služby.
Zdroj: AGEL Transfúzní služba