KRNOV | Akutní ischemickou cévní mozkovou příhodu, která může člověka doživotně paralyzovat, připravit o řeč či dokonce zabít, již několik let úspěšně léčí tým lékařů a sester Iktového centra Krnovské nemocnice. To pomocí trombolýzy, která zkracuje léčbu o měsíce a člověka dokáže za pár týdnů vrátit do normálního života.

FOTO: SZZ Krnov

Právě odborníci z Krnovské nemocnice získali Platinový statut iktového centra, který je po diamantovém statutu druhým nejvyšším stupněm udělovaným mezinárodní asociací. „O udělení diamantového, platinového či zlatého statutu rozhoduje European Stroke Organisation (ESO) Angels Initiative. Ta sdružuje přibližně 1500 iktových center z celého světa. Ocenění každoročně získává jen několik z nich. I když je pro nás prioritou zdravý pacient, tak jsme rádi, že si naší Iktové jednotky a práce v zahraničí všimli a takto ji ohodnotili,“ řekl vedoucí lékař neurologické jednotky intenzivní péče Sdruženého zdravotnického zařízení (SZZ) Krnov Andrej Billý.

Iktové centrum krnovské neurologie bylo oficiálně založeno v roce 2011, ihned při vytváření sítě těchto pracovišť v ČR. První pacienty pomocí trombolýzy a specializované neurologické péče léčili v Krnově již o pět let dříve. „Ročně hospitalizujeme průměrně 300 pacientů po cévní mozkové příhodě. V případě, že se pacient dostaví do 4,5 hodiny od prvních příznaků mozkové příhody a splňuje další kritéria, můžeme mu podat trombolýzu. Tento lék dokáže v mozkové cévě tromb rozpustit a u pacienta dochází k rychlému zlepšení jeho stavu a minimalizaci trvalých následků,“ prozradil primář neurologického oddělení SZZ Krnov Vladimír Šigut.

Zatímco v roce 2006 v Krnově podali trombolýzu pěti pacientům, tak v roce 2017 pomohla třiašedesáti pacientům. V letošním roce by ji mohli podat dle dosavadního vývoje až sedmdesáti lidem. „Podařilo se nám výrazně zkrátit dobu podání trombolýzy z průměrného času 55 minut na současných 25 minut od převzetí pacienta z rukou záchranné služby. To tím, že již pacienty s podezřením na mozkovou příhodu záchranáři nevozí na neurologické oddělení, ale přímo na urgentní příjem, v jehož blízkosti je CT přístroj a laboratoř. Tento nový postup se nám povedlo vypracovat s vedoucím lékařem urgentního příjmu Bronislavem Sedláčkem, kdy sestry pracují podle přesně stanoveného algoritmu. Nejrychleji jsme trombolýzu podali za 12 minut. Někomu se může zdát, že čas nehraje roli, ale při nedostatečném prokrvení může v mozku za jedinou minutu nenávratně odumřít až 2 miliony nervových buněk,“ sdělil lékař Andrej Billý.

Dle primáře oddělení Vladimíra Šiguta mezinárodní asociace před udělením ocenění hodnotí i řadu dalších kritérií. „Rychlost podání trombolýzy je samozřejmě podstatná, ale v rámci hodnocení iktových center se hodnotí komplexní péče o pacienty. Jde například o čas zahájení a v jaké míře poskytujeme pacientům rehabilitace či následnou ambulantní péči o pacienty po propuštění z nemocnice,“ zdůraznil primář Vladimír Šigut.

Trombolýza se podává nitrožilně takzvanou kapačkou a lék pro jednoho pacienta stojí přibližně 20 tisíc korun. Ředitel nemocnice Ladislav Václavec je na úspěch neurologů hrdý. „Chci poděkovat panu primáři Šigutovi, panu doktorovi Billému a celému týmu iktového centra za vynikající práci. Celosvětové ocenění prokazuje, že v naší nemocnici poskytujeme pacientům nejlepší možnou péči,“ okomentoval ocenění ředitel Krnovské nemocnice Ladislav Václavec.

 

 

 

Trombolýza zachránila Jindřichovi život

Akutní mozková mrtvice postihla Jindřicha Hofmana (68) z Krnova před několika dny. „Jsem důchodce a každé ráno si dávám kafe s cigaretou. V pondělí ráno se mi udělalo nevolno. Napadlo mne, že bych si mohl změřit tlak, ale to už se mi podlamovala kolena a nemohl jsem se zvednout ze země. Manželka mi zavolala sanitku a v tu chvíli se mi udělalo dobře a normálně jsem fungoval,“ vzpomněl na chvíle hrůzy pan Jindra.

Záchranáři muže přivezli na urgentní příjem Krnovské nemocnice a následně byl přeložen do iktového centra. „Cítil jsem se lépe a najednou to přišlo znovu. Mluvil jsem pomalu jako bych byl absolutně opilý, nemohl jsem hýbat rukou a nohou. Dali mi kapačku s trombolýzou a po chvilce mi bylo lépe,“ popsal nástup léku Jindra.

Pacient přiznal, že se bál následků. „To víte, že jsem měl nahnáno. Hlavou se mi honily myšlenky, jak mozkovka změnila život mým známým. Já jsem pátý den po příhodě chodil po pokoji. Sice ještě trošku pomaleji mluvím, ale jinak se cítím dobře. Ještě mě přeloží na pár dní na rehabilitační oddělení a pak budu moci domů a zase na ryby,“ prohlásil senior Jindra, který nezapomněl poděkovat za záchranu života: „Děkuji lékařům i sestrám z iktového centra Krnovské nemocnice za příkladnou péči a ochotu. Rozhodl jsem se, že změním dosavadní styl a budu žít zdravěji. Jako první skoncuji s cigaretami.“

Počet podaných trombolýz v Krnovské nemocnici

2006      5

2007      7

2008      14

2009      20

2010      28

2011      29

2012      29

2013      31

2014      43

2015      51

2016      52

2017      63

2018      zatím 57

 

V České republice je k dnešnímu dni 32 iktových center. Jen několik z nich organizace ESO Angels ocenila a zařadila mezi nejlepší na světě (níže přikládám pro informaci přehled oceněných iktových center v ČR)

 

Diamantové ocenění

Nemocnice Na Homolce

Oblastní nemocnice Kolín, a. s.

 

Platinové ocenění

Sdružené zdravotnické zařízení Krnov, p. o.

Nemocnice České Budějovice, a. s.

Karlovarská krajská nemocnice, a.s.

Oblastní nemocnice Kladno

Nemocnice Prostějov – Středomoravská nemocniční, a. s.

Nemocnice Blansko

Krajská nemocnice Liberec, a. s.

Nemocnice Sokolov

Fakultní nemocnice Olomouc

 

Zlaté ocenění

Fakultní nemocnice v Motole

Fakultní nemocnice Ostrava

Nemocnice Teplice – Krajská zdravotní, a. s.

Nemocnice Jihlava, p. o.

Nemocnice Pardubického kraje, a. s.

Thomayerova nemocnice

Nemocnice Břeclav, p. o.

Ústřední vojenská nemocnice

Nemocnice Děčín – Krajská zdravotní, a. s.

Zdroj: SZZ Krnov