OPAVA | Mezinárodní dětský fond OSN (UNICEF) poprvé v historii rozdával ocenění za dlouhodobou podporu kojení v ČR. Mezi patnácti vybranými osobami z celé republiky byla trojice zdravotníků novorozeneckého oddělení Slezské nemocnice v Opavě.

Foto: Plakát akce

Mezinárodní organizace si k 20. výročí od založení Laktační ligy pozvala do Prahy lékařku Soňu Krejčí, staniční sestru novorozeneckého oddělení Růženu Číržovou a vedoucí sestru Laktační poradny Slezské nemocnice Jaroslavu Vráblovou. „Podpoře kojení se věnuji stejně jako mé kolegyně téměř celý svůj profesní život. Kojení je opomíjené a často podceňované. Nepřináší totiž byznys nadnárodním korporacím ani peníze zdravotnickým zařízením. Navíc se ne každý ztotožňuje s tím, že má být dítě kojeno. Takže pro nás bylo pozvání do Prahy včetně udělení ocenění jakousi satisfakcí za naši mnohaletou práci,“ prozradila oblíbená lékařka Soňa Krejčí.

Před pár desítkami let se v Česku kojilo daleko méně než dnes. Maminky využívaly příkrmů a navíc se poměrně rychle vracely do práce. Počet kojících maminek nyní stoupá, ale nikterak závratným tempem. „I v dnešní době mám občas pocit, že někteří lidé považují mateřství za samozřejmost. Našim cílem je oslavovat maminky, mateřství a snažit se o to, aby miminko mělo zajištěn ten nejlepší zdroj potravy,“ uvedla Soňa Krejčí.

Dle lékařky má kojení řadu výhod pro samotné ženy. „Díky kojení se ženy po porodu vyhnou větším krevním ztrátám, díky kojení ženy získají rychleji zpátky svoji původní postavu. Navíc kojení chrání ženu před rakovinou prsu, vaječníků a osteoporózou,“ popsala výhody lékařka Krejčí.

Děti díky kojení získají větší citovou vazbu k mamince. „Navíc se u nich kojením snižuje výskyt respiračních onemocnění, alergií. Kojení u dítěte například snižuje výskyt cukrovky, obezity a chrání dítě před průjmy. U kojených dětí bylo prokázáno, že mají lepší vývoj duševních a intelektuálních schopností,“ zdůraznila Soňa Krejčí.

Maminky, které mají s kojením potíže, se mohou kdykoliv obrátit na laktační poradkyni, případně navštívit Laktační poradnu Slezské nemocnice. Ta je otevřena každé úterý od 13 – 15 hodin v pavilonu V. „Na poradnu se často obrací i zkušené maminky s tím, že přichází o mléko, že dítě špatně saje, nepřibývá na váze, případně s jinými problémy. Jaruška Vráblová je těmto ženám ochotna pomoci takřka kdykoliv. Navíc umí poradit s příkrmy, kontrolou váhových přírůstků dítěte a dalšími otázkami, které maminky řeší,“ upozornila oceněná lékařka.

Novorozenecké oddělení Slezské nemocnice v Opavě ve spolupráci se Spolkem pro rodinu při Magistrátu města Opavy pořádá každoročně veřejné kojení. „Máme za sebou čtyři ročníky, kdy přímo v ulicích města edukujeme maminky i veřejnost o důležitosti a významu kojení. Pátý ročník této akce se uskuteční v září 2019,“ dodala Soňa Krejčí.

Zatímco v Česku se počet plně kojených dětí po propuštění z porodnice pohybuje okolo 85%, tak v Opavě lehce přesahuje 92%. Plně kojených půlročních dětí je v Česku dle statistik 20%, přitom na Opavsku 42%. Ředitel Slezské nemocnice v Opavě Ladislav Václavec má z ocenění zdravotníků radost. „Čísla ve statistikách jasně ukazují, že dlouholetá edukace maminek i následná pomoc v naší laktační poradně mají smysl. Kolegyním patří velké díky za to, že dělají dobré jméno Slezské nemocnici a usilují o to, aby v regionu vyrůstaly zdravé děti,“ konstatoval ředitel nemocnice Ladislav Václavec.

Zdroj: SN v Opavě